Irlandia bez TikToka na urządzeniach rządowych

Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Mężczyzna trzymający smartfon z logiem TikToka
Fot. Unsplash

Organ doradczy irlandzkiego rządu z zakresu bezpieczeństwa cybernetycznego zalecił pracownikom departamentów rządowych i agencji państwowych, aby nie korzystali z aplikacji TikTok na oficjalnych urządzeniach.

Wiele krajów zachodnich, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i część państw członkowskich Unii Europejskiej, zakazały używania TikToka na oficjalnych urządzeniach ze względów bezpieczeństwa. W zeszłym miesiącu dołączyły do nich Komisja Europejska i Parlament Europejski.

TikTok, którego właścicielem jest chińska firma ByteDance, znajduje się pod obserwacją rządów i organów regulacyjnych z powodu obaw, że chiński rząd może wykorzystywać aplikację do zbierania danych użytkowników lub wspierania swoich interesów.

Szef irlandzkiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego powiedział, że TikTok jest „na bardzo wysokim, jeśli nie na najwyższym poziomie pod względem ilości gromadzonych danych użytkowników” i stwarza to ryzyko, biorąc pod uwagę charakter chińskiego prawa dotyczącego gromadzenia danych wywiadowczych.

NCSC stwierdziło, iż nie ma powodu, dla którego politycy nie mogliby używać aplikacji na swoich urządzeniach prywatnych i że można jej używać na urządzeniach oficjalnych w wyjątkowych przypadkach, gdy istnieje potrzeba biznesowa, na przykład przez biuro prasowe.

TikTok prowadzi szereg swoich europejskich operacji z Dublina, w tym sprawy związane z prywatnością i ochroną danych. W zeszłym miesiącu ogłosił, że otworzy drugie centrum w Irlandii i ograniczy transfer danych poza Unię Europejską.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *