Kolorowo i dźwięcznie na urodzinach Moniuszki

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko5 maja 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów – Stanisława Moniuszki. Stowarzyszenie Mediów Polskich, Warszawska Izba Gospodarcza wspólnie z Filharmonią Narodową pragnie uczcić ten jubileusz wyjątkowym wydarzeniem.

W samo południe, w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmią fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki m.in. Uwertura do opery Halka, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura do opery Verbum nobile oraz liczne arie, pieśni i duety. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, otwarty dla rodzin, osób niepełnosprawnych, seniorów i wszystkich zainteresowanych.

Korzystając z tego, że budynek Filharmonii Narodowej usytuowany jest przy ulicy Moniuszki, postanowiliśmy popularyzować kulturę narodową, wychodząc z budynku wprost na ulicę. O godzinie 14:00, w Pasażu Rowickiego Chór Filharmonii Narodowej zaprezentuje wybrane dzieła Stanisława Moniuszki z akompaniamentem fortepianu. Mamy nadzieję, że koncert ten zwróci uwagę mieszkańców Warszawy i turystów oraz zachęci do wspólnego muzykowania.

Warszawska Izba Gospodarcza zadba o przygotowanie Jarmarku Moniuszkowskiego. Jarmark ten będzie usytuowany wzdłuż ulicy Moniuszki, która na tym odcinku zostanie wyłączona z ruchu samochodowego. Tego dnia będzie to jedna z najbarwniejszych, najciekawszych ulic Warszawy! Kolorową i dźwięczną ulicą Moniuszki przejdą grupy rekonstrukcyjne prezentujące stroje z epoki kompozytora. Podczas jarmarku będzie można kupić pamiątki związane z postacią i epoką Stanisława Moniuszki. Na stoiskach serwowane będą smakowite dania i napoje inspirowane przepisami z czasów kompozytora.

Animatorzy WIG zorganizują zabawy i konkursy dla najmłodszych. Filharmonia Narodowa otworzy swe podwoje dla zwiedzających. Będzie to wydarzenie bez precedensu, na które zapraszamy mieszkańców Warszawy i turystów.

Ramowy program wydarzenia

Scena w Pasażu Rowickiego:
10:30 – 11:00 Uroczyste otwarcie Jarmarku Moniuszkowskiego; prowadzący: Katarzyna Stoparczyk, Jarosław Kret
11:00 – 13:30 Występy dzieci i młodzieży z warszawskich domów kultury (scenariusz w trakcie tworzenia)
14:00 – 15:00 Występ chóru Filharmonii Narodowej zakończony pokazem poloneza w strojach z epoki
15:00 – 16:00 Koncert na Cztery Fortepiany
16:00 – 17:00 Waldemar Malicki Show
17:00 – 18:00 Finał, zakończenie wydarzenia

Ulica Moniuszki:
10:00 – 17:00 Jarmark Moniuszkowski z udziałem wystawców prezentujących artykuły artystyczne, rzemieślnicze, rękodzieło, regionalia.

  • Strefa kulinarna „Smakiem Moniuszki” – hotel Gromada – menu z epoki Moniuszki, dodatkowo stoiska z potrawami regionalnymi, napoje, słodkości
  • Strefa edukacyjna „Co Ty wiesz o Moniuszce?”- quizy, konkursy z nagrodami, warsztaty tematyczne i animacje dla dzieci, młodzieży i rodzin
  • Strefa sportu i rekreacji „Wehikuł Czasu” – gry i zabawy z epoki Moniuszki prowadzone przez animatorów

Wydarzenia towarzyszące:
10:00 – 12:00 Odbiór wejściówek na Koncert (namiot organizatora)
12:00 – 13:30 Koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej
13:30 – 14:00 Przejście ulicą Moniuszki grup rekonstrukcyjnych z okresu kompozytora
15:00 – 16:00 Nauka poloneza
16:00 – 18:00 Zwiedzanie Filharmonii Narodowej

(KK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *