Konkurencyjność cenowa polskiej oferty – raport POT

Polska Organizacja TurystycznaPrzekazujemy Państwu przygotowany na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej raport „Konkurencyjność cenowa polskich produktów turystycznych w okresie letnim 2015-2016”.

Opracowanie stanowi podsumowanie kolejnego etapu projektu, którego zadaniem jest monitorowanie i analiza sposobu wykorzystania cen jako narzędzia konkurowania na rynku turystycznym. Badanie zostało przeprowadzone w sezonach letnich 2015 i 2016 roku na kilku konkurencyjnych w stosunku do Polski obszarach recepcyjnych(w tym m.in. Czech i Węgier). Analizą zostały objęte oferty kierowane do klientów na rynkach: Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Austrii, Włoch i Szwecji.Podobnie jak w poprzednich latach, w badaniu uwzględniono zarówno oferty touroperatorów, agentów turystycznych, jak i bezpośrednich usługodawców.

Z przeprowadzonego badania wynika, że średnie ceny polskich produktów są wyższe niż konkurencji. Jednocześnie pozycja konkurencyjna Polski różni się na badanych rynkach dla poszczególnych produktów. Generalnie bardziej konkurencyjne są oferty city breaks oraz produkty z obszaru turystyki zdrowotnej, mniej zaś – produkty budowane wokół różnego rodzaju wydarzeń oraz oferty z obszaru turystyki aktywnej i specjalistycznej (choć w tym przypadku wysoka cena jest w dużej mierze pochodną jakości). Jeżeli chodzi o konkurencyjność różnego typu obiektów noclegowych, to Polska wypada szczególnie dobrze w segmencie hoteli czterogwiazdkowych, źle natomiast – w przypadku ofert opierających się o noclegi w pensjonatach.

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo w załączonym raporcie oraz analizach z lat poprzednich, które można również pobrać ze strony internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej http://www.pot.gov.pl/do-pobrania/l/materialy-do-pobrania/badania-i-analizy.

W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z osoba prowadzącą temat ze strony POT – p. Joanną Węglarczyk (e-mail: joanna.weglarczyk@pot.gov.pl, tel. +48 22 536 70 48).

KONKURENCYJNOŚĆ CENOWA POLSKICH PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH W OKRESIE LETNIM 2015-2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *