Między niebem a ziemią – Jaworki perłą Pienin

Jaworki perłą Pienin

Jaworki to niewielka wioska w województwie małopolskim, leżąca w Pieninach, niedaleko Szczawnicy, na styku dwóch pasm górskich – Radziejowej i Małych Pienin. Zbiegają się tu cztery duże potoki, rzeźbiące magiczne doliny, z których najpopularniejsza jest dolina tworząca wspaniały wąwóz Homole, uwieczniony w „Potopie” Henryka Sienkiewicza.

Wąwóz Homole ma długość około 800 metrów i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 metrów wysokości. Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał płynący przez wąwóz potok Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami.

Gościniec przy rezerwacie

By zobaczyć i przeżyć wszystko, co Jaworki mają nam do zaoferowania, potrzebujemy co najmniej kilku dni, dlatego warto skorzystać z bogatej oferty noclegowej. Szczególnie polecany i często wybierany przez turystów jest gościniec „Amon” pod Piramidą. Z jego okien można rozkoszować się wspaniałymi widokami. Gościniec położony jest w sąsiedztwie jednego z największych skarbów Jaworek – rezerwatu Białej Wody. To tutaj twórcy „Janosika” znaleźli plenery do realizacji filmu.

Jaworki perłą Pienin

Rezerwat Biała Woda położony jest w dolinie potoku o tej samej nazwie, a celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu. Czysty potok, w którym można się kapać w upalne dni, tworzy liczne kaskady, bystrza, skałki i głębokie, wybite przez spadającą wodę baniory.

Rezerwat Biała Woda jest doskonale przygotowany turystycznie. Prowadzi przez niego wygodna zamknięta dla ruchu pojazdów droga, przy której ustawione są ławeczki. Trasę ubarwiają urocze mostki, nie brakuje także tablic informacyjnych. To wszystko sprawia, że jest to jedna z najpiękniejszych w Jaworkach tras spacerowych i rowerowych.

Atrakcje latem i zimą

Dodatkowym atutem gościńca „Amon” jest jego położenie. Możemy udać się stąd do Kamiennych Kręgów oraz na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką (1052 m n.p.m.), skąd dalej można zejść szlakiem niebieskim do Szczawnicy lub na Obidzę. Z tego miejsca warto także skierować się na Radziejową (1262 m. n.p.m.). Aby jeszcze bardziej nasycić się pozytywnymi przeżyciami, można wjechać koleją krzesełkową na punkt widokowy znajdujący się przy jej górnej stacji. To zaledwie 350 metrów od centrum Jaworek. Do dolnej stacji można wygodnie dojechać samochodem i zostawić go na bezpłatnym parkingu.

Jaworki perłą Pienin

Zimą trasy zjazdowe w Jaworkach należą do łatwych, rodzinnych i w niczym nie ustępują jakością wyciągów, profesjonalizmem przygotowania oraz bezpieczeństwem trasom zjazdowym w najbardziej renomowanych ośrodkach w Polsce. Dobrze przygotowane, szerokie, bezpieczne trasy zjazdowe sprawiają, że jazda staje się prawdziwą przyjemnością.

Wszyscy znajdą w Jaworkach kawałek stoku dla siebie i pełne zrozumienie dla tego, co robią. Całe życie jest przecież poszukiwaniem wolności i każdy znajduje ją w tym, co robi…

Trzy piętra Piramidy

Odwiedzających gościniec „Amon” zapraszamy do Piramidy. Znajduje się tu sala fitness, sala konferencyjna i relaksacyjno-medytacyjna. Piramida w Jaworkach zachowuje kształt i proporcje piramidy Cheopsa w Gizie, oczywiście w odpowiednio mniejszej skali. Piramida składa się z trzech pięter. W podziemiach mieści się sala fitness, gdzie goście mają siedem profesjonalnie przygotowanych stanowisk do ćwiczeń fizycznych, rehabilitacyjnych i korekcyjnych. Aby wzmocnić witalność osób ćwiczących, główna ściana pokryta jest naturalną solą.

Jaworki perłą Pienin

Na poziomie parteru znajduje się sala wykładowa. To tutaj przygotowywała się ekspedycja Romualda Simury i prof. Zygmunta Schmidta do wyprawy w Himalaje To tutaj trenował Mateusz Ligocki przed Igrzyskami Olimpijskimi PyeongChang 2018. To tutaj szkolą się farmaceuci, prowadzone są kursy z hirudoterapii i wiele innych.

Na oscypki do bacówki

W gościńcu „Amon” na zamówienie organizowane są kursokonferencje, spotkania rodzinne, firmowe, integracyjne i szkolne. Na miejscu grill obsługujący zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych turystów. Dla młodzieży jest boisko, a dla najmłodszych turystów odwiedzających to urokliwe miejsce piaskownica.

Jaworki perłą Pienin
Gościniec „Amon” w Jaworkach

Będąc w Jaworkach warto też odwiedzić tradycyjną pasterską bacówkę, w której można skosztować oscypka, bunca i wypić żyntycę , a także zobaczyć na własne oczy jak wyrabia się tradycyjne góralskie sery. Warto odwiedzić Jaworki także dlatego, że odbywa się tu kulturowy wypas owiec, który ma wieloletnią tradycję.

(PZ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *