MR: jak sięgać po Fundusze Europejskie

W latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla Polski 82,5 mld euro. Jak zdobyć wsparcie z Funduszy Europejskich, kto może liczyć na dofinansowanie, a także gdzie szukać bezpłatnych i sprawdzonych informacji na ten temat – tego wszystkiego można dowiedzieć się z serii filmów instruktażowych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

Filmy instruktażowe „krok po kroku”

Każdy z filmów jest dedykowany innej grupie i przedstawia dopasowaną do niej ofertę unijnego wsparcia. Oglądając można się dowiedzieć m.in. jak pozyskać fundusze na rozpoczęcie i rozwinięcie własnego biznesu, założenie startupu, wdrożenie innowacyjnego produktu, pozyskanie zagranicznych klientów lub jak podnieść kwalifikacje i znaleźć pracę.

Materiały są dedykowane zwłaszcza tym osobom, które do tej pory nie korzystały z unijnego wsparcia. Zaletą filmów jest prosty język i bezpośredni przekaz dostosowany do konkretnego odbiorcy. W zależności od adresata, zmienia się również tematyka kolejnych animacji. Formuła instruktażu „krok po kroku” z lektorem-przewodnikiem oraz posługiwanie się pozytywnymi doświadczeniami bohaterów mają zaktywizować odbiorców do zainteresowania się tematem Funduszy Europejskich.

Zagadnienia poruszane w poszczególnych filmach są odpowiedzią na najpopularniejsze pytania zadawane nt. Funduszy Europejskich. Produkcje są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Tematy filmów instruktażowych:

  1. Wystartuj w biznesie! – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  2. Załóż i rozwiń własny startup! – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  3. Innowacje w biznesie? – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  4. Rozwiń swój biznes! – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  5. Działasz w organizacji pozarządowej? – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  6. Znajdź pracę! – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich,
  7. Szukasz klientów za granicą? – Zdobądź wsparcie z Funduszy Europejskich.
  8. Szukasz dofinansowania z Funduszy Europejskich? – Skorzystaj z Wyszukiwarki Dotacji! – techniczny film instruktażowy poświęcony sposobowi korzystania z narzędzia wyszukiwania konkursów na Portalu Funduszy Europejskich.

Filmiki są udostępnione na kanale YouTube Funduszy Europejskich pod adresem: https://www.youtube.com/playlist?list=PLSoHIHWmvfwpG4wytkv6au2ikikSPitQf oraz na stronie: http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/filmy-edukacyjne-fundusze-europejskie-krok-po-kroku/

Fundusze Europejskie 2014-2020

Do 12 marca 2017 r. uruchomiono 2 714 naborów wniosków na kwotę 204,1 mld zł. Podpisaliśmy również 13 234 umowy o dofinansowanie projektów na kwotę dofinansowania w części UE 81,2 mld zł.

Najwięcej unijnych pieniędzy inwestujemy w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową). Największy wzrost wydatków (w porównaniu do poprzedniej perspektywy) nastąpił w sferze innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Ponadto realizowane są inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, projekty z dziedziny kultury, edukacji, zatrudnienia, czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *