Nowoczesna architektura pamięci w „Akademii Borussii”

Fundacja „Borussia” oraz Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” zapraszają na cykl spotkań w ramach „Akademii Borussii”.

Nowoczesna architektura pamięci. Spojrzenie na Jugomodernizm | wykład Łukasz Galusek

  • 23 listopada 2019 r. (sobota), godz. 17.00
  • Olsztyn, Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2

Na tle architektury środkowoeuropejskiej jugosłowiański powojenny modernizm jest zjawiskiem wyjątkowym. Rozbrat marszałka Josipa Broza Tity ze stalinizmem zaowocował otwarciem Jugosławii na świat. Architekci mieli możliwość studiowania i zdobywania doświadczeń w renomowanych ośrodkach architektonicznych w Europie i za oceanem. Terminowali u najlepszych mistrzów architektury nowoczesnej: Le Corbusiera w Paryżu, Alvara Aalto w Helsinkach czy Louisa Kahna w Filadelfii. A jednocześnie powstająca w Jugosławii architektura przesycona jest niezwykłą wrażliwością na kontekst miejsca, tradycje, historię. Mimo nowoczesnego języka form, nie waha się sięgać głęboko w przeszłość, czasem aż do antyku.

Polak – Niemiec: dwa (barczewskie) bratanki?

  • 27 listopada 2019 r. (środa)
  • godz. 12.00 Barczewo, Skarbiec Kultury Europejskiej, ul. Grunwaldzka 15
  • godz. 17.00 Olsztyn, Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2

Spotkanie literackie z Kazimierzem Brakonieckim i Winfriedem Lipscherem – rzecznikami dialogu polsko-niemieckiego, którzy w 30. rocznicę przyjaźni (1989-2019) opowiedzą o spotkaniu, wspólnych korzeniach i literaturze, która się dzięki temu narodziła.

Prusy Wschodnie. Wspólnota wyobrażona. | Dyskusja z udziałem prof. Huberta Orłowskiego (Poznań) i dr. Rafała Żytyńca (Ełk), wydawców 49. tomu Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej

  • 28 listopada 2019 r. (czwartek), godz. 17.00
  • Dom Mendelsohna, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn

Okazją do spotkanie stało się wydanie 49. tomu Poznańskiej Biblioteki Niemieckiej – zbioru tekstów naukowych, literackich i publicystycznych, które ukazują różne aspekty procesu konstruowania i negocjowania „wschodniopruskości” (Robert Traba), konflikty pamięci oraz próby ich przezwyciężenia poprzez podanie w wątpliwość monolitycznych wzorców tożsamości regionalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *