Obajtek spotkał się ze związkowcami z Polska Press. Zwolnień w redakcjach nie będzie

Związkowcy z Polska Press Grupa spotkali się z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem, który zapewnił ich, że nie są planowane zwolnienia w redakcjach.

Sąd uznał skargę RPO i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK o przejęciu Polska Press przez Grupę Orlen>>, jednak Daniel Obajtek i tak spotkał się ze związkowcami z Polska Press.

„Podczas spotkania prezes PKN ORLEN, Daniel Obajtek podkreślił, że nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press, a PKN ORLEN, jako właściciel będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press” – czytamy w komunikacie Orlenu wydanym po spotkaniu. Zaznaczono ponadto, że „standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press zostanie zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen”.

Daniel Obajtek podsumował także spotkanie na Twitterze, gdzie zaznaczył, że większość pracowników Polska Press „nie otrzymała nie otrzymała podwyżek od 2008 r. Szkoda, że te kwestie nie były przedmiotem analiz RPO”.


Z kolei Dariusz Śmigielski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Związków Zawodowych Polska Press, spotkanie z Obajtkiem określił jako przełom i podkreślił, że poprzedni właściciel koncernu (niemiecki holding Verlagsgruppe Passau) „nie był zainteresowany sytuacją pracowników”. „Rozmawialiśmy w sprawach typowo pracowniczych, ale również o tak istotnym fakcie, jak choćby zatracanie tożsamości lokalnej przez poszczególne redakcje od czasu włączenia wojewódzkich oddziałów do warszawskich struktur w roku 2007. Komisja liczy na dalsze merytoryczne kontakty z nowym właścicielem” – napisał Śmigielski w komunikacie prasowym.

Prezes Orlenu i szef związkowców w Polska Press zapowiedzieli powołanie zespołu, który „wypracuje rozwiązania satysfakcjonujące obie strony”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *