Zmarła Grażyna Kowalska – dziennikarka, poetka

Urna z prochami Grażyny Kowalskiej zostanie złożona do grobu rodzinnego na Cmentarzu Komunalnych w Chrzanowie 5 kwietnia /sobota/ o godz. 13.00.

Grażyna Kowalska – poetka, od 1994 roku wydała 10 tomików poezji:
„Co z serca odejść nie chce”, „Symfonia zdarzeń”, „Niebo bez drzwi”, „Okruchy”, „Lustra”, „Memento”, „Tylko muzyka”, „Jest taka kraina”, „Gdy pióro zatrzyma chwilę”, ”Ponad światem ponad czasem”.

Wiersze z dwóch pierwszych tomików, zainspirowały krakowskich aktorów do stworzenia spektaklu pt. „Jesienny spacer”, wystawionego w 1996 r.
w Krakowie.
Poezję z kilku tomików śpiewają znani artyści m.in. Ewa Kabsa, Michał Bajor, Marek Bałata.

Grażyna Kowalska stworzyła cykl koncertów muzyczno-poetyckich do własnych wierszy.
Do udziału w koncertach zaprosiła i zaprasza takich artystów jak: Grażyna Barszczewska,  Danuta Błażejczyk, Ewa Kabsa, Hanna Samson, Ewa Serwa, Danuta Stankiewicz, Michał Bajor, Marek Bałata, Marcin Czyżewski, Vadim Brodski, Jan Korwin Kochanowski, Jan Jakub Należyty, Jerzy Romaniuk, Konstanty Wileński, zespół saksofonistów „Sax Brothers”, grupa klezmerska Va Banque”, kwartety instrumentalne, soliści baletu i wielu innych.

W całym kraju odbyło się wiele spotkań poetyckich i koncertów. Najczęściej były one prezentowane w Warszawie i Krakowie, w tak prestiżowych miejscach jak: Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich, Pałac Porczyńskich, Centrum Kultury i Sztuki a w Krakowie w Starej Synagodze, Muzeum Judaika, amfiteatrze Radia Kraków, na Scenie Moliere…

Grażyna Kowalska w 2003 r. stworzyła cykl „Koncertów Nadziei”, które są grane w Auli Centrum Onkologii a dedykowane osobom chorym na raka.

W 2006 r. po raz pierwszy, zorganizowała koncert poetycko-muzyczny, tłumaczony równocześnie na język migowy, aby mogły w nim uczestniczyć również osoby niedosłyszące, które na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego obcowania z kulturą
w takiej formie.   

Grażyna Kowalska w 1992 r. została uhonorowana statuetką  „Srebrny AS” a w 1997 r. za dorobek poetycki otrzymała nagrodę  „Złote Pióro”.
Minister Kultury uhonorował ją Odznaką  „Zasłużony Działacz Kultury” w roku 2003. 

Od wielu lat promuje twórczość młodzieży z obszarów wiejskich.
 
Dziennikarka Grażyna Kowalska przez 14 lat pracowała w Telewizji Polskiej. Relacjonowała m.in. ważne wydarzenia polityczno-gospodarcze w kraju i na świecie. Przygotowywała materiały filmowe z pielgrzymek Papieża Jana Pawła II.

Stworzyła cykl niecodziennych etiud filmowych, dotyczących Powstania Warszawskiego, Powstania w Gettcie oraz Zaduszek.
Na początku lat 90-tych była autorką co tygodniowych, telewizyjnych spotkań z ministrem Jackiem Kuroniem.  
Prowadziła także wydania Dziennika TV oraz Wiadomości TV. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *