Sesja dziennikarska w Łańcucie, 22-24 maja 2009.

Program sesji:

Piątek 22 maja
Przyjazd dziennikarzy

Godz.9-10 – przywitanie i śniadanie z władzami miasta

Godz. 11-15 – zwiedzanie Muzeum – Zamku w Łańcucie, z wszystkimi ciekawostkami np. storczykarnia, czy pokaz przedwojennych filmów o Łańcucie

Wzniesiony w XVII w. zamek był wielokrotnie przebudowywany – obecne budowle i park mają wygląd, jaki nadano im na przełomie XIX i XX w., wnętrza jednak reprezentują różne style – od barokowego po eklektyzm i secesję. Od 1944 r. zamek jest największym w naszym kraju muzeum-rezydencją. Salony, jadalnie, sala balowa i apartamenty urządzone zostały dobranymi do wystroju architektonicznego meblami, dziełami sztuki i rzemiosła (srebrami, porcelaną z Miśni, Wiednia i Delft, fajansami z Nieborowa, szkłem polskim). Bogata jest kolekcja zegarów z XVII-XIX w. W pokojach tureckim i chińskim eksponowane są zabytki sztuki i kultury Wschodu. Ponadto znajduje się galeria portretów rodzinnych Potockich i Lubomirskich i malarstwa zachodnioeuropejskiego. A w  galeria rzeźb jest marmurowy posąg Antonia Canovy, przedstawiający Henryka Lubomirskiego jako Amora. Słynne są w Łańcucie intarsjowane posadzki.
Jedną z największych atrakcji Łańcuta jest Wozownia, w której zgromadzono unikatowy w skali Europy zbiór  zabytkowych pojazdów konnych z końca XVIII i początku XIX w. Uzupełnieniem tej ekspozycji jest wystawa ozdobnych uprzęży i akcesoriów zaprzęgowych. W ubiegłym roku przywrócono rezydencji słynną niegdyś storczykarnię. Można wypocząć tu po spacerach w parku i wypić kawę w otoczeniu bajecznie kolorowych kwiatów

Godz.15-obiad

Godz.16 – zwiedzanie miejskiej trasy turystycznej z zakończeniem w Muzeum Gorzelnictwa i degustacją

Miejska trasa turystyczna jest to nowy powstający dopiero produkt Lokalnej Organizacji Turystycznej KRAINA ŁAŃCU. Wiedzie uliczkami miasta, obok malowniczych kamieniczek i willi ukrytych w ogrodach z przełomu XIX i XX wieku, na  trasie są: były klasztor dominikański, fara, zabytkowe obiekty należące do dawnej Ordynacji Łańcuckiej, zakończenie trasy w fabryce Wódek Polmos-Łańcut, gdzie znajduje się Muzeum Gorzelnictwa. Na koniec degustacja wyrobów do woli.

Godz. 20 – uroczysta kolacja, udział w obchodach Dni Miasta z okazji 660 lecia nadania praw miejskich

Będą delegacje z miast partnerskich m.in. z Humennego na Ukrainie, słowackiej Levoczy, dwóch miast węgierskich. Łańcut należy do tzw. miast prezydenckich, gdzie spotykali się prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Teraz miasta te współpracują ze sobą.

Sobota 23 maja

Godz. 9 śniadanie
Godz.10 wyjazd do Medyni Głogowskiej w gminie Czarna,  zwiedzanie zagrody garncarskiej, spotkanie z twórcami ludowymi i próby lepienia w glinie

Po drodze zwiedzanie XVIII wiecznego modrzewiowego kościoła pod wezwaniem św. Jakuba w Krzemienicy z barokowym wystrojem wnętrza.

Medynia Głogowska, słynny i niegdyś jeden z największych na ziemiach polskich ośrodek garncarski, przyciąga od lat ludzi, którzy chcą wypocząć w niebanalny sposób. Organizowane są tu warsztaty garncarskie, cieszące się coraz większą popularnością.  W zagrodzie garncarskiej, pod okiem miejscowych twórców, można nauczyć się toczyć naczynia na kole, rzeźbić w glinie i na końcu wypalić w specjalnym piecu garncarskim. Wokół kilku okolicznych wsi wytyczono szlak garncarski, który można pokonać rowerem / jest wypożyczalnia/. Na szlaku są pracownie garncarskie, przejeżdża się przez lasy z urokliwymi jeziorkami, bobrowiskami.

Godz. 14 obiad w Medyni

W gminie Czarna aktywnie działają  kobiety ze stowarzyszenia SZABA czyli „szalone baby” i one nas ugoszczą posiłkiem…

Godz.15 wyjazd do Markowej. Tu planujemy zwiedzanie skansenu, informacje na temat rodziny Ulmów, która zginęła ratując swoich żydowskich sąsiadów i na temat budowy w tej wsi muzeum Polaków, którzy pomagali ofiarom Holokaustu

Godz.18 w Markowej spotkanie z miejscowymi wytwórcami tradycyjnych wędlin połączone z kolacją.

Godz.20 w Łańcucie koncert plenerowy z okazji Dni Miasta i 660-lecia praw miejskich

Niedziela 24 maja

Godz.10 Łańcut Zameczek Romantyczny spotkanie w Podkarpackim Klubie Golfowym, pożegnalne śniadanie i wyjazd uczestników.

W celach organizacyjnych prosimy o akredytację na: www.polskiemedia.org/formularze/lancut

Pierwszeństwo udziału mają aktywni dziennikarze.
Ze względu na powtarzające się wypadki potwierdzenia udziału w sesji a potem braku obecności wprowadzamy opłatę akredytacyjną. Szczegółowe dane prześlemy po akredytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *