Spotkania na Gochach i Zaborach Tuchomie-Lipnica-Brusy 2009 r.

Tegoroczna sesja organizowana jest w 70 rocznice śmierci ( 16.V.1886 – 3 .X.1939 r.) Jana Karnowskiego – wybitnego regionalisty, pisarza, poety i działacza kaszubsko – pomorskiego, stąd jej głównym tematem będzie przede wszystkim uczczenie pamięci tego wybitnego pomorskiego męża stanu i twórcy.
 
Niniejsze „Spotkania”są miejscem, w którym spotykać się mają publicyści, regionalni literaci i poeci, oraz miłośnicy historii i kultury Kaszub i Pomorza, nauczyciele w tym języka kaszubskiego i wiedzy o regionie, członkowie organizacji poza rządowych w tym ZK-P, studenci i uczniowie szkół średnich. Słowem jest to Forum otwarte dla wszystkich, (nie tylko dla Kaszubów i Pomorzaków),którym bliska jest historia i dzień dzisiejszy Kaszub a zwłaszcza ich podregionów, jakimi są Zabory i Gochy.
 
Formę otwartą podczas tego „zjindzenia” mają przede wszystkim imprezy, jakie organizujemy w „dzień studyjno – terenowy tej imprezy.. Tym razem w sobotę (3.10. 2009 r.) na terenie miasta i gminy Brusy, gdzie m.in. na cmentarzu bruskim, odwiedzamy grób Poety a w Czarnowie/Brus zgromadzimy się w miejscu jego urodzenia. W tych to miejscach pragniemy zamanifestować naszą miłość a zwłaszcza naszą pamięć i wdzięczność za dokonania „życia” tego kaszubsko – pomorskiego Stolema.
Stąd zwracamy się z gorącą prośbą o liczny udział w tych zgromadzeniach zarówno przy grobie poety, jak i w Czarnowie podczas uroczystości odsłonięcia okolicznościowej tablicy. 
 
Program III Spotkań na Gochach i Zaborach
 
2.10. 2009 r.  Tuchomie k/Bytowa Budynek CMS  ul. Szkolna 4
 
do 17,30 przyjazd uczestników i zakwaterowanie
 
godz. 18 obiadokolacja
 
godz. 19,00 otwarcie Spotkań oraz część sesyjna
 
Referaty:
1. Stanisław Janke – Wôs Budzysz od nowych pieśni. W 70. rocznicę śmierci Jana
Karnowskiego"
 
* Stanisław Janke – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, publicysta, twórca literatury kaszubskiej. Mieszka w Wejherowie.
 
 2. Marek Miler – Karnowski,ale nie tylko
 
* Marek Miler jest nauczycielem  jest m.in. autorem kaszubskich legend zebranych w książeczkach. Jedna z nich zatytułowana jest  Bytowskie bajania i inne opowieści. Jest to zbiór powiastek i bajek z Bytowa i okolic Borzytuchomia miejsca zamieszkania autora. Z tego obszaru twórca wykorzystuje w swojej  twórczości ludowe wierzenia i wydarzenia historyczne.
 
godz. 21 – 22 cześć towarzyska
 
3.10. 2009 r. Dzień studyjny – wyjazd autokarowy na Zabory
 
9.00 Wyjazd autokarem na Zabory do Kreban
 
Zwiedzenie XVIII/XIX wiecznych drewnianych kościółków
 
10 00 Sominy gm. Studzienice znajdujący się tu drewniany kościółek jest pw. Królowej Polski i jest świątynią filialną parafii w Ugoszczy.
 
11.00 Leśno Gm. Brusy – kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
 
Godz. 11.30  Jaglia k/Brus
 
Wizyta u  Mistrza Jana Chełmowskiego
 
* Józef Chełmowski, to artysta, którego twórczość stanowi szerokie spektrum, od wytworów malarsko – rzeźbiarskich, po wynalazki i eksperymenty, oraz po zgłębianie tajemnic, których odkrycie pozwalają mu na swoistą filozofie. Poprzez swą wielostronną artystyczną płodność, poprzez wysoki poziom, zarówno artystyczny, jak i merytoryczny swych dzieł, jest Józef Chełmowski dumą Kaszub i Kaszubów, będąc dzisiaj ich sztandarową postacią i dumą. W swym artyzmie i postawie życiowej, jest On bezwątpienia, nie do podrobienia. Słowem – Józef Chełmowski to najprzedniejsza, kaszubską – artystyczną marka .
 
13. 30  Brusy – cmentarz grób Jana Karnowskiego – a przy nim modlitwa, okolicznościowe (2 – 3) piosenki w wykonaniu zespołu Kaszubów z Zaborów, recytacja wiersza poety”…ja bym leno chciał…”
Obecne będą delegacje oraz poczty sztandarowe z oddziałów ZKP Brusy Chojnice Lipnica , Karsin Wiele, Lipusz, Bytów, Kościerzyna i Słupsk.
 
14.30 Chata Kaszubska w Jagli k/Brus – spotkanie z władzami Brus  w tym poczęstunek (kawa – kuch)
 
15. 30 Czarnowo odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w miejscu urodzenia Poety. Dzisiaj tym rodowym gospodarstwem Karnowskich zarządza wnuk brata poety  – Dawid Karnowski.
 
Na tablicy będzie następująca inwokacja:
 
Tu urodził się Jan Karnowski ( 16.05.1886-3.10.1939) pisarz, polityk i kaszubsko pomorski działacz regionalny.
W 70 rocznice śmierci ten znak pamięci wznieśli wdzięczni i dumni z dokonań Jego życia
Zaboracy i Gochowie.
 
Czarnowo 3 października 2009 r.
 
Tablica będzie umieszczona na kamieniu posadowionym w ogrodzie posesji Dawida Karnowskiego przy głównej ulicy Czarnowa.
Na tablicy znajdować się również będzie podobizna JK a przy podpisie znak Kaszub – Czarny Gryf
 
W części art. odbędzie się zaimprowizowany koncert "Gramy dla Jana" w wykonaniu zespołu Zabory z Karsina – Wiela , uczniów kaszubskiego LO i SP w Czapiewicach oraz innych uczestników (wg. chęci) uroczystości.
 
17.30 – Powrót do Tuchomia
 
18.30 – obiadokolacja
 
19.30
Wieczór artystyczny (Zespół Gzube i poeci bytowscy z Grupy Poetyckiej  Wers )
 
4. 10. 2009 r. Tuchomie

8.00  śniadanie
9.00 udział w mszy świętej odprawionej m.in. w intencji Pamięci Jana Karnowskiego. 
11.00 spotkanie z posłem ziemi zaborskiej i Gochów.
13.00Obiad i zakończenie III Spotkań na Gochach i Zaborach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *