Andrzej Szumowski wyróżniony odznaką honorową Bene Merito

„Bene Merito” (łac. „Dobrej Zasługi” lub „Słusznej Nagrody”) jest polskim odznaczeniem cywilnym ustanowionym przez  Radę Ministrów 5 listopada 2009 r. Po raz pierwszy odznakę tę nadał Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas obchodów dnia Służby Zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej 13 listopada 2009 r. Otrzymało ją wówczas dwadzieścia pięć osób, wśród nich profesor Władysław Bartoszewski, profesor Krzysztof Skubiszewski, Janina Ochojska i Wojciech Jagielski.

W roku 2010 pośmiertnie zostali nią odznaczeni Mariusz Kazana i Andrzej Kremer.
W tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało odznakę „Bene Merito” m.in. Karolowi Okrasie, którego wyróżniono za szczególne zasługi w promowaniu Polski na arenie międzynarodowej poprzez propagowanie polskiej kuchni w ramach projektu „Podróże kulinarne z Karolem Okrasą” dedykowanego akredytowanym dyplomatom w Polsce.

– Czuję się niezwykle zaszczycony otrzymując to odznaczenie i dołączając do tak znamienitego grona wyróżnionych. Wśród nagród i wyróżnień, które otrzymałem dotychczas, to ma dla mnie wyjątkową wartość nie tylko ze względu na jego wysoką rangę. Cieszę się, że moja dotychczasowa praca i zaangażowanie w pielęgnowanie tradycji polskiej kuchni zostało zauważone i docenione. Odznaczenie to będzie dla mnie dodatkową motywacją do popularyzacji naszej narodowej kuchni  – mówi Karol Okrasa.

Obok Karola Okrasy odznaką „Bene Merito” uhonorowany został także Andrzej Szumowski – prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, Polish Vodka Association (PVA) – inicjator wyżej wymienionego projektu.
– Odznaczenie to traktuję jako uznanie ze strony Pana Ministra dla roli polskiej kuchni w promocji wizerunku Polski na świecie. Kuchnia narodowa jest najprostszym i autentycznym instrumentem propagowania naszego kraju. Goście odwiedzający dowolny kraj świata pragną poznać lokalne potrawy i charakterystyczne trunki. Stąd pomysł na włączenie w projekt „Podróże kulinarne z Karolem Okrasą” akredytowanych dyplomatów w Polsce. Ich wiedza, doświadczenie i umiejętności nabyte podczas misji w naszym kraju będą najlepszą rekomendacją dla popularyzacji polskiego stołu, m.in. poprzez potrawy i polską wódkę – dodaje Andrzej Szumowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *