Zdjęcie lotnicze wykonane podczas badań wykopaliskowych w obrębie pasa autostrady.
Fot. Adam Golański
Celem wystawy jest ukazanie problematyki oraz wyników archeologicznych badań ratowniczych prowadzonych podczas wielkich inwestycji drogowych realizowanych w latach 1997 – 2010 na terenie Małopolski. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na 121 stanowisk archeologicznych datowanych od okresu neolitu poprzez epoki brązu i żelaza (w tym osady z kulturą celtycką, z okresu wpływów rzymskich), okres wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne.
Ekspozycja prezentuje w przejrzysty sposób najcenniejsze i najciekawsze odkrycia jakich dokonano w trakcie wspomnianych badań. W gablotach zobaczyć można liczne zabytki ruchome, w tym prawdziwe skarby ze srebra, brązu, złota, bursztynu, szkła i ceramiki.
Rekonstrukcja sposobu noszenia ozdób metalowych odkrytych na stanowisku w Aleksandrowicach.
Fot. Agnieszka Wojtuń
Do najciekawszych zaliczyć należy figurkę kobiety pochodzącą ze stanowiska w Modlnicy datowaną na ponad 7 tysięcy lat, fragment glinianej amfory z płaskorzeźbą przedstawiającą schematyczną sylwetkę kobiety, skarb składający się z ponad 50 brązowych i żelaznych ozdób oraz grób wojownika celtyckiego z Aleksandrowic.
Oryginalnym zabytkom towarzyszą nowoczesne rekonstrukcje komputerowe pradziejowych budynków mieszkalnych oraz założeń gospodarczych, które ułatwiają zrozumienie ich charakteru i funkcji.
Interesująca forma prezentacji i ciekawa aranżacja wystawy pozwalają na odbycie wyjątkowej wędrówki w czasie. Wystawę można zwiedzać do 15.09.2013 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.