Park Pachnących Wzgórz – klejnot Pekinu

Park Xiangshan

Park Xiangshan

Park Xiangshan, czyli Park Pachnących Wzgórz, położony jest na północno-zachodnich przedmieściach Pekinu. Obejmuje Ogród Jingyi (Ogród Spokoju), zbudowany za czasów dynastii Qing (1636-1912) i Świątynię Biyun (Świątynia Lazurowych Chmur), zbudowaną za czasów dynastii Yuan (1271-1368), w miejscu sięgającym czasów dynastii Tang (618-907).

Położony pośród zielonych wzgórz, tysiącletni park fascynuje gości wieloma atrakcjami przyrodniczymi, historycznymi i kulturalnymi. Nad parkiem góruje Szczyt Xianglu (Szczyt Kadzidła), o wysokości 575 metrów nad poziomem morza, z którego można podziwiać panoramę Pekinu.

Za czasów dynastii Yuan, Ming i Qing cesarze budowali tu wille i ogrody. Ogród Jingyi, zbudowany za panowania cesarza Qianlonga z dynastii Qing, wyróżniał się wówczas spośród cesarskich ogrodów na wzgórzach w zachodnim Pekinie.

25 marca 1949 r., do Xiangshan przeniósł się Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i siedziba Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. To właśnie tutaj KPCh poprowadziła naród do zwycięstwa w wojnie chińsko-chińskiej.

Zwiedzający mają do dyspozycji 168 hektarów parku, który zachwyca prastarym drzewostanem, zmieniającym się wraz z porami roku. Miejsce to budzi podziw zwłaszcza jesienią, kiedy liście drzew wybarwiają się na czerwono i złoto, zapierając dech odwiedzającym feerią barw.

W 2001 roku park został uznany przez Chińską Narodową Administrację Turystyki za obszar widokowy AAAA, a świątynia Biyun stała się narodowym miejscem dziedzictwa kulturowego. W 2019 r. Miejsce Pamięci Xiangshan Centrali Komunistycznej Partii Chin zostało uznane za narodowe miejsce edukacji patriotycznej, a Willa Shuangqing stała się narodowym miejscem dziedzictwa kulturowego.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *