Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą „lex TVN” i zmiany w Polska Press

Flagi Unii Europejskiej na masztach
Flagi Unii Europejskiej na masztach
Fot. Unsplash

Parlament Europejski przyjął rezolucję „Wolność mediów oraz dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce”, w której wyraził zaniepokojenie m.in. projektem „lex TVN” i przejęciem Polska Press przez PKN Orlen.

Za przyjęciem rezolucji było 502 eurodeputowanych, przeciw – 149, a wstrzymało się 36.

Rezolucja zawiera między innymi krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu ustawy medialnej. Jej Przyjęcia „lex TVN” zostało w dokumencie PE określone jako „próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów”. Podkreślono, że europarlament już wcześniej wyrażał obawy z powodu „przekształcenia nadawcy publicznego w organizację prorządową”.

Europarlamentarzyści wyrazili również zaniepokojenie przejęciem grupy Polska Press przez państwowy PKN Orlen jeszcze przed rozpatrzeniem odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zaznaczono, że dokonywane już teraz zmiany kadrowe w tytułach Polska Press.

Wcześniej, w trakcie debaty nad rezolucją w Parlamencie Europejskim Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, zapowiedziała, że jeśli nowelizacja ustawy medialnej tzw. lex TVN wejdzie w życie, to zostanie sprawdzona pod względem zgodności z prawem unijnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *