Targi! Zadziwiającym, co najmniej, jest fakt, że w dobie internetu, telefonów, obecności różnych portali i innych cudów techniki – ludzie umówili się, by spotykać się na Targach. Naturalnie, chodzi o targi branżowe, adresowane do ludzi zainteresowanych konkretną dziedziną. Oferta targowa jest więc bogata. Począwszy od imprezy targowej szczebla lokalnego, po targi skupiające wystawców międzynarodowych. Skoro targi są, skoro są wystawcy i skoro zwiedza je tysiące ludzi – to widać są potrzebne.
Wracając do meritum, w dniach 12 – 15.01.2017 w cesarskim Wiedniu, znanym ze słynnych walców Straussa, katedry Św. Szczepana i najstarszego w świecie diabelskiego młyna, odbyły się największe austriackie targi turystyczne Ferien Messe Wien, w których udział wzięło 850 wystawców z 80 krajów.
Uczestniczyły w nich: kraje, regiony, miasta, biura podróży, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, przewoźnicy, armatorzy linii oceanicznych, przedstawiciele licznych lokalnych atrakcji turystycznych, producenci i dystrybutorzy sprzętu campingowego i turystycznego, ubezpieczyciele i naturalnie branżowa prasa. Jakaż impreza mogłaby się bez niej odbyć?
Krajem partnerskim tegorocznych targów w Wiedniu była Polska, a regionem partnerskim – Dolna Austria.
Co to znaczy kraj partnerski? Jest to kraj, będący współorganizatorem targów i jednocześnie wystawcą na nich. Krajowi partnerskiemu z tego tytułu przysługują dodatkowe profity np.: rabat cenowy na stoisko, przygotowując otwarcie targów, może skorzystać z dodatkowych możliwości prezentacji swojej oferty. Jak widać, opłacalna rzecz.
Tak też było w przypadku Polski. Już przed targami, w austriackich mediach np.: branżowym magazynie Reise Insider, polonijnym magazynie Polonika, jednym z największych austriackich magazynów podróżniczych Traveller, popularnych gazetach takich jak: Krone, Kurier oraz w prasie branżowej np: Hotel und Touristik, czy Wirtschaftszeit – pojawiły się artykuły o targach i Polsce jako kraju partnerskim. Informacji o naszym partnerstwie nie zabrakło również w mediach adresowanych do seniorów np.: portal internetowy 50 plus. Również wspomniana informacja znalazła się w wiedeńskich mediach lokalnych np.: w gazecie i na stronie redakcji Meinbezirk.
We wspomnianych publikacjach znajdowały się nie tylko informacje o Polsce jako kraju i oficjalnym partnerze targów, ale zamieszczono także informacje o ilości wystawców z Polski oraz program i wiadomości o atrakcjach przygotowanych przez naszych przedstawicieli, z których zainteresowani mogli skorzystać np.: kinie 5D przygotowanym przez województwo Świętokrzyskie, makiecie jednej z pochylni kanału Ostródzko – Elbląskiego, czy głównym Polskim Stoisku Narodowym.
W otwarciu targów, jako przedstawiciele kraju partnerskiego uczestniczyli: Wiceminister Sportu i Turystyki – Dawid Lasek, Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Bartłomiej Walas, Ambasador Polski w Austrii – Artur Lordowski, Dyrektor ZOPOT w Wiedniu Włodzimierz Szeląg oraz prezes Targów Wiedeńskich.
Po uroczystym otwarciu imprezy targowej, odbyło się ich zwiedzanie z udziałem polskiej i austriackiej delegacji. Podczas spaceru delegacja odwiedziła Polskie Stoisko Narodowe oraz stoisko regionu partnerskiego – Dolnej Austrii.
Polskę reprezentowali: ZOPOT Wiedeń, region Małopolska wraz z Krakowem i Tarnowem, region Górny Śląsk wraz z Katowicami, Bielsko – Białą, Tarnowskimi Górami i Zabrzem, Kopalnia Guido w Zabrzu, region Świętokrzyski, region Dolnego Śląska wraz z Wrocławiem, Podziemne Miasto Osówka, Zamek Książ, region Mazowsze z Warszawą oraz region Warmii i Mazur.
Polska, w ramach partnerstwa, o czym wspomina w wywiadzie dyrektor Zagranicznego Ośrodka POT w Wiedniu Włodzimierz Szeląg, wystawiała się nie jak dotychczas – na jednym ogólnym stoisku i prezentowała poszczególne regiony na scenie, ale była widoczna również w kilku miejscach. W głównej hali turystycznej znajdowało się polskie stoisko oraz odbywały się prezentacje i rozmowy na specjalnej do tego celu zaaranżowanej scenie. W sąsiedniej hali rowerowo – gastronomicznej, znajdowało się drugie stoisko, na którym prezentowany był camper – promujący Małopolskę oraz mobilne kino 5D zwane „Odlotową kapsułą”, w którym wyświetlano film o województwie Świętokrzyskim i szlaku rowerowym Green Velo. Projekcji filmu towarzyszyły liczne efekty specjalne jak np. ruchome fotele, efekty dźwiękowe i tryskająca woda. Niezależnie od wspomnianych atrakcji, odbywały się pokazy akrobacji na rowerze. Scena kulinarna, epatowała zwiedzających pokazem gotowania polskich potraw. Prowadził go Zbigniew Koźlik – kucharz z hotelu Park Plaza we Wrocławiu. Pierwszego dnia imprezy, w kinie podróżniczym ( Messe Reisekino ) odbyła się projekcja filmu prezentującego Mazury pt: „Masuren – Das Land der 1000 Seen”. Odwiedzający Polskie Stoisko Narodowe częstowani byli polskimi jabłkami. Wiedeńczykom chyba smakowały, ponieważ chrzęst chrupania był donośny.
Na scenie głównej odbywały się prezentacje poszczególnych regionów: Małopolski i Krakowa, Warszawy, Dolnego Śląska – podsumowano w niej wysiłki Wrocławia, który sprostał znakomicie zadaniom Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Region Śląsk, przedstawił prezentację „ Od regionu górniczego do krajobrazu kulturowego” – „ Von der Bergbauregion zur Kulturlandschaft”, a województwo Świętokrzyskie zachwalało swoje urokliwe miejsca wraz z wspomnianym już, szlakiem rowerowym Green Velo. Z ciekawą prezentacją wystąpił Polski Instytut w Wiedniu i Wiedeńskie Towarzystwo Chopinowskie.
Warszawę promowano, niezależnie od popularnych zabytków, również poprzez ukazanie interesujących wydarzeń muzycznych. Na scenie, gwoli dopełnienia zainteresowania Polską, odbył się pokaz akrobacji rowerowych. Jeśli ktoś sądzi, że nie wzbudził zainteresowania, to się myli. Kolejnym polskim akcentem na targach, było umieszczone w holu głównym stoisko Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej i Powiatu Ostródzkiego, prezentujące Kanał Ostródzko – Elbląski, a w szczególności promujące rejsy „Statkiem po trawie” – czyli przez pochylnie. Główną atrakcją polskiej ekspozycji, przyciągającą najwięcej zwiedzających, była makieta jednej z pochylni.
Z zainteresowania swoją ofertą cieszyli się również przedstawiciele stoiska województwa Świętokrzyskiego, które wystawiało się po raz pierwszy. Dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa Świętokrzyskiego, Jarosław Panek, w udzielonym mi wywiadzie, stwierdził : „Jesteśmy po raz pierwszy na targach w Wiedniu, przyjechaliśmy tu głównie ze względu na polskie partnerstwo. Austriacy jeszcze naszego regionu nie znają, więc trzeba ich informować o położeniu i walorach turystycznych regionu. Prezentujemy zarówno Góry Świętokrzyskie, miasta, jak i nowy szlak rowerowy Green Velo oraz mamy w ofercie uzdrowiska”.
Jak wynika z wypowiedzi dyr. Panka – w ofercie województwa każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska: Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej wraz z makietą pochylni, Małopolski i Krakowa, Dolnego Śląska wraz z Wrocławiem, Kopalni Guido, Warszawy oraz Warmii i Mazur. Odwiedzający pytali głównie o atrakcje miast i oferty noclegowe w nich, o pola campingowe ( zyskują na popularności), o pobyty na Mazurach, pobyty w górach, w szczególności w Karkonoszach i Tatrach. Często padały pytania o wydarzenia kulturalne w Polsce i możliwość wzięcia w nich udziału.. Wielu Austriaków interesowały oferty pobytów nad Bałtykiem, zwłaszcza w Trójmieście, Łebie, Kołobrzegu i okolicach oraz w Świnoujściu. Niestety, przedstawicieli nadmorskich regionów czy miast we Wiedniu nie było. Seniorów, (całkiem liczną grupę) interesowała oferta polskich uzdrowisk.
Przedstawiciele małych i dużych austriackich biur podróży bardzo chwalili sobie polskie partnerstwo i współpracę z Polską. W rozmowach podkreślali, i to bez kurtuazji, że Polska, to atrakcyjny kraj, z wieloma walorami turystycznymi, a przede wszystkim, jako główny atut pobytu w Polsce, podawali bezpieczeństwo.
Jak powiedzieli w rozmowie ze mną: Mira Resch – pilotka austriackich biur podróży Vitalplus i Silico Reisen „ Lubię przyjeżdżać do Polski, pokazywać swoim turystom polską gościnność. Szczególnie podoba mi się polskie wybrzeże oraz Mazury. Marzę o rejsie po Kanale Ostródzko – Elbląskim po remoncie i bardzo chcę Austriakom pokazać ten unikatowy zabytek”. Zaś Gregor Pachmann, właściciel biura podróży stwierdził: „Już kolejny sezon przygotowujemy wycieczki do Polski, organizujemy zarówno wyjazdy na Sylwestra do Wrocławia, jak i wyjazdy na Mazury, do Gdańska i Krakowa. Obecnie jesteśmy w trakcie promocji objazdowej wycieczki po Polsce, obejmującej Kalisz, Gdańsk, Mazury i Kraków. Pozyskaliśmy również nowego partnera, który pomoże nam w organizacji wycieczek do Polski. Po ostatnich zamachach terrorystycznych w wielu krajach Europy, coraz więcej jest zapytań o Polskę, bo to obecnie jeden z bezpieczniejszych krajów” – (wywiady prowadzone w języku niemieckim).
Wielu gości polskiego stoiska w rozmowie przyznało, że wybiera Polskę na kierunek swojej podróży wakacyjnej ze względu na bezpieczeństwo, atrakcyjne ceny, niższe niż w Austrii i wielu innych krajach Europy oraz wskazywało dogodne tanie połączenia kolejowe i autobusowe z Wiednia do Krakowa, do Warszawy i Gdańska.
Dużo o Polsce, ale ciekawe stoiska przygotowali również Czesi i Niemcy. Biuro Podróży Gegg – prezentowało tradycyjnie piętrowy autokar z top wyposażeniem, przypominający swoim wnętrzem samolot Dreamliner, ponadto Biuro Podróży Kastler Reisen, Palestyna i austriackie koleje ÖBB. Do ciekawych stoisk należały również stoiska znanych armatorów MSC i Costa, oferujące morskie rejsy wycieczkowe.
Oprócz prezentacji oferty na stoiskach i licznych promocji, organizatorzy targów i wystawcy pomyśleli o licznych atrakcjach jak np.: prezentacjach, konkursach, występach artystycznych i sportowych oraz pokazach kulinarnych prowadzonych przez znanych kucharzy z całego świata.
Przez te kilka dni przez targi przewinęło się 150 000 zwiedzających. Duży wpływ na tak wysoką liczbę odwiedzających te największe austriackie targi oraz partnerskie polskie stoiska, miały odbywające się w sąsiednich halach, największe w Austrii i jedne z największych w Europie, targi motoryzacyjne.
Targi to nie tylko zwiedzanie stoisk i prezentacja ofert, czy rezerwacje wakacyjnych podróży w promocyjnych cenach, ale również możliwość poszerzenia swojej wiedzy poprzez udział w licznych warsztatach, prezentacjach, szkoleniach i konferencjach.
Pytany o podsumowanie targów i polskie partnerstwo dyrektor Włodzimierz Szeląg podsumował: „Polska jest z udziału w targach Ferien – Messe 2017 i wystąpienia jako kraj partnerski – bardzo zadowolona. Na wszystkich naszych stoiskach, rozdzielonych po całych targach, były wielkie tłumy odwiedzających. To był w sumie wielki nasz sukces. Jeśli chce się wysoko mierzyć, to w czasie targów rozdaliśmy odwiedzającym 4 tony jabłek, to były niezwykle duże ilości i mamy nadzieję, że jabłka z Polski przyciągną w tym roku do Polski wielu gości.
W powyższym artykule skupiłem się na polskiej ofercie turystycznej. Z uwagi na rangę imprezy, nie sposób w jednym artykule zawrzeć obszerne informacje o ofercie innych krajów.
Wiadomo, że każdy z wystawców starał się zaprezentować swoją ofertę turystyczną najciekawiej, jak to tylko możliwe. Było wiele ciekawych i egzotycznych miejsc, ale autora powyższego tekstu interesowała „sprawa polska”.
tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki