Premierzy krajów Europy Wschodniej wzywają Big Techy do walki z dezinformacją

Ekran smartfona z ikonami aplikacji
Ekran smartfona z ikonami aplikacji
Fot. Unsplash

Premierzy Polski oraz siedmiu innych państw Europy Wschodniej i Środkowej wystosowali list otwarty, wzywając wielkie platformy technologiczne do wzmocnienia walki z dezinformacją.

Przemierzy Ukrainy, Mołdawii, Czech, Słowacji, Estonii, Łotwy i Litwy oraz Polski zaapelowali do czołowych światowych firm technologicznych o walkę z dezinformacją na ich platformach społecznościowych, tworzoną przez rządy wrogich mocarstw.

Przywódcy domagają się od koncernów takich jak Meta, Google czy Twittera konkretnych kroków, takich jak odrzucenie płatności od osób objętych sankcjami i zmianę algorytmów w celu promowania rzetelnych informacji.

„Manipulacja i ingerencja w informacje, w tym dezinformacja, jest stosowana w celu destabilizacji naszych krajów, osłabienia naszych demokracji, udaremnienia wejścia Mołdawii i Ukrainy do Unii Europejskiej oraz osłabienia naszego poparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej wojny” – napisali premierzy w liście otwartym.

„Duże firmy technologiczne powinny zachować czujność i sprzeciwiać się wykorzystywaniu ich do osiągania takich celów. Powinny podjąć kroki w celu zapewnienia, że ich platformy nie są wykorzystywane do szerzenia propagandy lub dezinformacji, które promują wojnę, usprawiedliwiają zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub inne formy przemocy” – dodali premierzy z Europy Wschodniej i Środkowej.

Meta odpowiada premierom

Cytowany przez agencję Reutera rzecznik prasowy koncernu Meta Andy Stone skomentował apel premierów: „Usuwamy nieprawdziwe informacje, gdy mogą spowodować szkodę lub przemoc, współpracujemy z niezależnymi fact-checkerami, aby demaskować fałszywe komunikaty i wyświetlać je niżej w Feedzie, tak aby docierały do mniejszej liczby odbiorców”.

Dodał również, że Meta ogranicza dostęp do rosyjskich mediów, takich jak RT i Sputnik, w całej UE i w Ukrainie. Oznacza też etykietami każdy post na Facebooku, który zawiera linki do ich stron internetowych.

Meta zamierza prowadzić konsultacje z rządami w Europie Środkowej i Wschodniej w celu rozwiązania problemu dezinformacji w swoich serwisach społecznościowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *