Rady Przedsiębiorczości o ataku na media: czy jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością dysydencką?

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Rada Przedsiębiorczości wystosowała stanowczy apel w sprawie ataków na niezależne media. To odpowiedź na pisane przez redaktorów naczelnych Onetu i Wirtualnej Polski przypadki nacisków politycznych na spółki medialne ze strony rządzących.

W oświadczeniu pt. „Nie dajmy sobie odebrać wolnych mediów!” Rada Przedsiębiorczości odniosła się do ataków obozu władzy na niezależność mediów w Polsce.

„Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem odbiera wstrząsające informacje o naciskach wywieranych na wolne media przez przedstawicieli i wysłanników władz rządowych” – czytamy w oświadczeniu. „Redaktorzy naczelni Onet i Wirtualnej Polski ujawnili, że w ostatnim czasie ich spółki medialne otrzymały propozycje zatrudnienia osób związanych z władzą. Osoby te miałyby kontrolować przekaz i dbać o jego zgodność z polityczną linią rządu i partii rządzącej. Ceną odmowy są administracyjne działania represyjne: nieuzasadnione kontrole, próby wymuszonego przejęcia przez spółki skarbu państwa, czy też absurdalne postępowania UOKiK” – dodano.

Dalej Rada Przedsiębiorczości pisze: „Jako obywatele i przedsiębiorcy, przypominamy, że rolą wolnych mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie jest prezentowanie perspektywy rządowej, tylko patrzenie władzy na ręce. Każdej władzy i każdemu politykowi niezależnie od opcji politycznej”. Rada skrytykowała też obecny stan TVP: „Zamawiane, sterowane i kontrolowane media przestają być czwartą władzą. Stają się jej tubą propagandową. Porażającą próbką jakości takiego dziennikarstwa jest obecnie skrajnie upartyjniona »publiczna« Telewizja Polska”.

W mocnym oświadczeniu padają nawet porównania do mediów rosyjskich: „Czy podobnie jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością niszową lub dysydencką? Mówimy temu twarde nie!”.

„Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku skandalicznych postępowań KRRiT przeciwko TVN, TVN24, Tok.fm czy Radiu Zet, atak na portale internetowe opiera się na wykorzystaniu instytucji państwowych oraz kontrolowanych przez nie spółek” – czytamy w oświadczeniu Rady. „Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich praktyk, które ograniczają niezależność mediów i manipulują informacjami przekazywanymi społeczeństwu. Wyrażamy solidarność z redakcjami Onetu i Wirtualnej Polski oraz wszystkimi redakcjami, dziennikarzami i spółkami medialnymi, które stawiają na pierwszym miejscu misję dostarczania obywatelom rzetelnej informacji o otaczającej nas rzeczywistości” – kończy swoje oświadczenie Rada Przedsiębiorczości.

Pod jego treścią podpisali się Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, Janusz Dziurzyński ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Kostrzewa z Polskiej Rady Biznesu, Rafał Dutkiewicz z Pracodawców RP, Łukasz Bernatowicz ze Związku Pracodawców Business Centre Club, Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich i Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Tak politycy partii rządzących naciskają na redakcje. O tekstach naczelnych Wirtualnej Polski i Onetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *