Reporterzy bez Granic wymieniają zagrożenia dla polskich mediów

Polska flaga
Polska flaga
Fot. Unsplash

Bezpodstawne oskarżenia polityczne, nieprzejrzyste postępowania administracyjne i dyskryminujący niezależnych nadawców projekt ustawy to zagrożenia dla polskich mediów wymieniane przez Reporterów bez Granic (RSF).

Międzynarodowa organizacja monitorująca wolność mediów na świecie w najnowszym raporcie zwróciła uwagę, że: „Polski konserwatywny rząd potrzebował zaledwie trzech dni, aby zacząć wywierać presję na największy niezależny kanał telewizyjny w kraju, prywatny kanał telewizyjny TVN, po tym, jak opublikował on raport, który nie spodobał się rządowi”.

Chodzi o reportaż TVN „Franciszkańska 3”, dotyczący wiedzy, jaką papież Jan Paweł II, będąc biskupem i arcybiskupem krakowskim Karolem Wojtyłą, posiadał na temat przypadków pedofilii wśród duchownych polskiego Kościoła. Po emisji materiału Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora USA Marka Brzezinskiego na rozmowy, licząc na to, że za jego pośrednictwem władze amerykańskie zainterweniują u właściciela TVN – grupy medialnej Warner Bros. Discovery, by wpłynęła na treści emitowane w TVN.

RSF zwraca również uwagę na postępowania administracyjne wszczęte przez Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przeciwko trzem stacjom: telewizji TVN oraz Tok FM i Radiu Zet.

Jako naruszenie wolności mediów wskazują również projekt tzw. lex pilot, ustawy, która ma dać pięciu podstawowym kanałom telewizji państwowej pierwsze miejsca na liście kanałów telewizyjnych.

Według prowadzonego przez RSF Światowego Indeksu Wolności Prasy Polska zajmowała w 2022 roku pod względem wolności mediów 66 miejsce na 180 monitorowanych krajów. W stosunku do 2021 roku spadła o dwa miejsca.

Widzowie nie chcą pierwszych miejsc na pilocie dla TVP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *