Rosja ogranicza dostęp do BBC Russian, Facebooka, Deutsche Welle i Radia Swodoba

BBC Russian
BBC Russian
Fot. screen/bbcrussian

W Rosji przestał działać Facebook oraz strony wielu niezależnych mediów, w tym BBC Russian i Deutsche Welle.

W Rosji pojawiły się problemy z dostępem do serwisu BBC Russian informuje brytyjski serwis. Zablokowane miały zostać również miedzy innymi serwisy RFE-RL, Meduza i Deutsche Welle, problemy ma także Radio Swoboda i Facebook.

Niezależny białoruski portal Nexta podał, że blokowanie stron niektórych stron, na przykład Meduzy, to efekt działań rosyjskiego państwowego regulatora mediów Roskomnadzoru. Ma to mieć związek z decyzją rosyjskiej prokuratury, która w tym tygodniu rnakazała Roskomnadzorowi wyłączenie niezależnych nadawców radia Echo Moskwy i telewizji Dożd oraz zablokowanie dostępu do ich stron internetowych.

Decyzje te mają związek z blokowaniem przez Rosję niezależnych źródeł informacji, pokazujących prawdziwy obraz wojny na Ukrainie.

Tymczasem rosyjska wersja strony BBC w ostatnich dniach bije rekordy popularności. W zeszłym tygodniu odwiedziło ją 10,7 mln osób, a w poprzednich tygodniach było to blisko 3,1 mln. „Usługi śledzenia blokowania zgłaszają, że pojawiły się problemy z dostępem do witryny BBC Russian w Rosji. Domena bbc.com nie figuruje w rejestrze zabronionych stron Roskomnadzoru, państwowego regulatora mediów i internetu w Rosji” – podaje serwis BBC Russian na Twitterze.