Rozświetlony Wiedeń – „Wiedeń świeci 2016”

wieden-swieci

Dwa monumentalne budynki muzeów w centrum austriackiej stolicy, Muzeum Historii Sztuki (KHM) oraz Muzeum Historii Naturalnej (NHM) w najbliższy weekend, 21-23 października br. zostaną przepięknie oświetlone. Projekt odbędzie się w ramach święta światła „Wiedeń świeci 2016”.

To jeszcze nie czas na świąteczne oświetlenie, ale urok, barwa i efekty świetlnych projekcji podczas zbliżającego się święta światła w Wiedniu, niejednemu przypomną klimat świąt.

W wyniku olbrzymiego ubiegłorocznego sukcesu projektu „Wiedeń świeci”, kiedy to dwa bliźniacze budynki muzealne przy Maria-Theresien-Platz, będące dla wielu symbolem Wiednia, zatopiły się w morzu barw i świateł, zdecydowano o jego kontynuacji. Tegoroczny program zapowiada się jeszcze atrakcyjniej, organizatorzy przygotowali jeszcze więcej instalacji świetlnych oraz po raz pierwszy interaktywny mapping.

Spektakle świetlne „Wiedeń świeci 2016” zostaną zaprezentowane widzom począwszy od piątku do niedzieli (21 – 23 października), codziennie po zapadnięciu zmroku. Audiowizualny pokaz, który w roku ubiegłym przyciągnął ponad 70000 wiedeńczyków i turystów to współgra projekcji video, slajdów, światła i dźwięku. Po raz pierwszy rolę sceny przy wykorzystaniu cyfrowej techniki 3D i video mappingu obejmie budynek muzeum KHM. Budynek sąsiedniego muzeum NHM zostanie oświetlony pokazami slajdów. Projekcje świetlne na podłożu mają optycznie połączyć obydwa budynki, a jednocześnie widza uczynić częścią spektaklu. Na pobliskiej fontannie zaprezentowane zostaną mniejsze instalacje świetlne, które artystycznie i tematycznie nawiążą do tematu.

Pierwsza część inscenizacji video poświęcona będzie zwierzętom nocnym, projekcja zostanie zaprezentowana na fasadzie KHM. W drugiej części ożywione zostaną wybrane obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki pochodzące ze zbiorów muzeum. Inscenizacja na Maria-Theresien-Platz dla „Wiedeń świeci 2016” powstała we współpracy kolektywu Lichttapete z 4youreye ProjectionArt przy współudziale 33. Wydziału Wiedeńskiego Magistratu, który m. in. dba o to, by skarby kultury austriackiej stolicy były odpowiednio wyeksponowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ale ekologicznych technik świetlnych.

źródło: Eurocomm-PR/Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *