Schronienie dla murarki, biedronki i złotooka

X edycja Pikniku z Klimatem

W niedzielę, 27 sierpnia, w godz. 11.30-16.30 zapraszamy mieszkańców stolicy i turystów na plac Zamkowy w Warszawie do udziału w X edycji Pikniku z Klimatem. Tym razem bawić się i edukować będziemy pod hasłem: „Każda podróż może być klimatyczna” oraz mówić o niskoemisyjnym transporcie i jego roli w walce ze zmianami klimatu. Jak co roku Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza na stoisko „Od deski do deski”, gdzie każdy będzie mógł zbudować domek dla owadów zapylających i dowiedzieć się o zagrożeniach z jakimi się spotykają. Jednym z nich jest właśnie zanieczyszczenie powietrza.

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” (został zapoczątkowany w 2008r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu). W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczyniać się do ochrony klimatu. W tym roku będziemy mówić o niskoemisyjnym transporcie i jego roli w walce ze zmianami klimatu, o odpowiedzialnym podróżowaniu w trosce o środowisko i klimat. Dane Światowej Organizacji Zdrowia na temat zagrożeń dla życia i zdrowia wynikających z emisji transportowych są zatrważające. Również w Polsce tysiące osób umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza, w znacznej części emitowane przez pojazdy.

Toksyczne substancje, pochodzące z niskiej emisji szkodzą zarówno zdrowiu człowieka, jak i środowisku naturalnemu. Na stoisku Klubu Gaja będzie można poznać różne gatunki owadów zapylających, a także problemy i zagrożenia z jakimi one się spotykają. Jednym z nich jest właśnie zanieczyszczenia powietrza, które zaburza ich zdolność nawigacyjną, utrudniając dotarcie do pożywienia. Razem z Klubem Gaja każdy będzie mógł pomóc dzikim zapylaczom budując dla nich schronienie. Na uczestników czekać będą olchowe deseczki, młotki, gwoździe i sekatory. W zmontowanych domkach umieścimy rurki z trzciny pospolitej, to właśnie w nich murarki ogrodowe składają jajeczka. Natomiast w szyszkach, chętnie szukają schronienia biedronki. Dla złotooków mamy przygotowaną wyściółkę ze słomy i liści. Samodzielnie wykonany domek będzie można zabrać ze sobą i spożytkować dla dobra przyrody. Najmłodszych zapraszamy do tworzenia kolorowych dzikich pszczół.

„Edukacja i ochrona dzikich zapylaczy wpisuje się w program Święto Drzewa Klubu Gaja, który realizowany jest przy współpracy wielu partnerów m.in. Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych. To kompleksowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Dzięki programowi posadzono już ponad 800 tysięcy drzew. Wiele z nich jest teraz bazą pokarmową dla tych pożytecznych owadów” – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na uczestników Pikniku z Klimatem czeka wiele atrakcji. Dla miłośników dwóch kółek, ale także dla rodzin z dziećmi niewątpliwą frajdą będą: kreatywność, zabawa i sport w takich strefach, jak np.: Rowerowy Tor Przeszkód, Egzamin na listonosza, Wielka gra planszowa o tematyce rowerowej i Strefa zabaw sportowych –wszystko oparte na zdrowej rywalizacji! Będzie można także zobaczyć bezemisyjną ciężarówkę czyli rower cargo. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie! Oczywiście wstęp wolny dla wszystkich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *