Sejm przyjął uchwałę o mediach publicznych. Politycy PiS zebrali się nocą w TVP

Nocne czuwanie posłów PiS w siedzibie TVP przy Woronicza. Fot.: Screen Twitter/Artur Molęda
Nocne czuwanie posłów PiS w siedzibie TVP przy Woronicza. Fot.: Screen Twitter/Artur Molęda
Nocne czuwanie posłów PiS w siedzibie TVP przy Woronicza. Fot.: Screen X/Twitter/Artur Molęda

We wtorek po godzinie 22 Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. W odpowiedzi posłowie PiS przyjechali do siedziby TVP przy Woronicza „bronić bastionu demokracji”.

Uchwała, przygotowana przez posłów KO, Lewicy i Trzeciej Drogi, nie ma mocy prawnej, ale – zgodnie z zamierzeniami wnioskodawców – stanowi pierwszy krok na drodze do odbudowy mediów publicznych.

W treści uchwały czytamy, że Sejm „kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym” uznaje za „niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego, mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji”.

Sejm – zgodnie z uchwałą – uznaje, że zastana sytuacja jest nieakceptowana przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 roku. Wzywa również „wszystkie organy państwa Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową”.

Podczas omawiania projektu uchwały część posłów Prawa i Sprawiedliwości – w tym Jarosław Kaczyński – opuściła salę.

Posłowie PiS przyjechali natomiast licznie do siedziby TVP przy Woronicza. Jarosław Kaczyński przemówił do zgromadzonych, a jego słowa transmitowała TVP. Na antenie TVP 1 także emitowano sygnał TVP Info. Nieliczni politycy PiS przebywali w holu TVP przez całą noc. Dołączył do nich prezes TVP Mateusz Matyszkowicz.

Dziennikarze nie sprzyjający PiS nie zostali wpuszczeni do środka.

Wczoraj przyjęty został także projekt przyszłorocznego budżetu, w którym nie zapisano pieniędzy dla telewizji publicznej. „My jesteśmy przygotowani na ewentualne dofinansowanie mediów publicznych po uzdrowieniu sytuacji. Na razie nie przewidujemy żadnych pieniędzy dla mediów publicznych” – stwierdził Donald Tusk. Wyjaśnił, że nie ma żadnego powodu, by TVP „kosztowała miliardy złotych polskiego podatnika”.

Na środę przewodniczący Krzysztof Czabański zwołał posiedzenie Rady Mediów Narodowych. W proponowanym porządku obrad znalazł się punkt: „Omówienie sytuacji w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w związku z zapowiadanymi przez rząd Donalda Tuska działaniami wobec mediów publicznych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *