Połączone komisje senackie opowiedziały się za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. „lex TVN”.
Wniosek o odrzucenie projektu w całości podczas posiedzenia połączonych komisji senacki: kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawczej zgłosił senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Jak argumentował, „tego projektu nie da się naprawić”, bowiem „narusza polską konstytucję, narusza liczne przepisy prawa krajowego, narusza przepisy prawa wspólnotowego, wiążące Polskę jako członka Unii Europejskiej i rusza umowy międzynarodowej Polski i Stanów Zjednoczonych”.
Za odrzuceniem nowelizacji zagłosowało 23 senatorów, a 11 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Lex TVN: KRRiT nadal nie przyznała polskiej koncesji TVN24>>
Prof. Marek Chmaj, przedstawiając opinię zespołu doradców przy marszałku Senatu, mówił, że ustawa narusza konstytucyjne zasady: zaufania obywateli do państwa, ochrony praw słusznie nabytych i zapisy w zakresie ochrony własności. „Przepisy ustawy przekazanej przez Sejm naruszają rażąco wynikającą z 14 artykułu naszej konstytucji swobodę prowadzenia działalności medialnej. Ta działalność medialna jest legalnie prowadzona w formie przedsiębiorstwa medialnego. Sytuacja, która ma miejsce obecnie godzi w tę wolność, a pośrednio godzi w wolność środków masowego przekazu” – mówił Chmaj.
Prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie twierdzi, że „lex TVN” narusza szereg przepisów o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym w zakresie swobody przedsiębiorczości i przepływu kapitału.
Z kolei zdaniem byłego ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa, po przyjęciu „lex TVN” mogą ucierpieć inne inwestycje USA w naszym kraju, a także wsparcie Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa.
“Lex TVN” trafi do kosza? Protest senatorów opozycji, głosowanie KRRiT bez rozstrzygnięcia>>
Pełnomocnik TVN Grupa Discovery mecenas Mikołaj Sowiński zaznaczył: „Projekt ustawy ma załatać rzekomą lukę prawną i ma uniemożliwić obchodzenie prawa. Takiej luki nie ma i nigdy jej nie było. To TVN nie narusza prawo”. Przypomniał, że wielu specjalistów wypowiedziało się na ten temat w ostatnich miesiącach. „Wszystkie opinie są jednoznaczne: TVN nie naruszał i nie obchodził prawa dotyczącego struktury kapitałowej nadawcy” – mówił Sowiński.
Senat zajmie się „lex TVN” na posiedzeniu, które rozpocznie się w czwartek.