„Lex TVN” trafi do kosza? Protest senatorów opozycji, głosowanie KRRiT bez rozstrzygnięcia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

Kolejne głosowanie KRRiT w sprawie koncesji dla TVN24 nie przyniosło rozstrzygnięcia. Tymczasem ustawa „lex TVN” zostanie prawdopodobnie zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W czwartek KRRiT przeprowadziła kolejne głosowanie w sprawie koncesji dla TVN24. Za nieprzedłużeniem koncesji byli Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się, a przeciw był tylko Witold Kołodziejski.

Rada podejmuje uchwały większością 4/5 głosów, dlatego także to głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia ws. „lex TVN”. KRRiT czeka z koncesją dla TVN Siedem na “lex TVN”>>

Kolejne posiedzenie KRRiT odbędzie się 2 września.

PiS rezygnuje z lex TVN?

Tymczasem, jak donoszą media, kontrowersyjna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa PiS zostanie prawdopodobnie zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Decyzja miała zapaść po rozmowach z wysokim przedstawicielem amerykańskiej administracji i w porozumieniu z samym prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim – dowiedział się Onet.pl.

Sam prezydent daje sygnały, że jest gotowy do zawetowania „lex TVN”. Podczas wystąpienia przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zapewnił – w kontekście polsko-amerykańskich relacji – że będzie stał na straży „zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej”, przypominając jednocześnie o możliwości wetowania ustaw.

W udzielonym kilka dni później wywiadzie dla TVP Info, prezydent podkreślał, że repolonizacja mediów nie powinna odbywać się przymusowo, lecz na zasadach wolnego rynku.

Z kolei na zapowiedź 52 senatorów opozycji, że nie poprą „lex TVN”, ponieważ jedynym celem uchwalonej przez PiS ustawy, jest „pozbawienie Polaków prawa do wolności słowa”, wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki zareagował jednym słowem: „Słusznie”.

Koncesja TVN24

TVN 24 na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września, czeka już półtora roku. Pierwsze głosowanie ws. przedłużenia koncesji dla TVN24 odbyło się podczas posiedzenia KRRiT 22 lipca>> TVN wniosek o jej przedłużenie złożył w KRRiT na początku lutego 2020 r., co oznacza, że od tego momentu upłynęło już ponad 17 miesięcy. Tymczasem, zgodnie z przepisami, nadawca musi wystąpić o przedłużenie koncesji najpóźniej rok przed jej wygaśnięciem.

Zarząd TVN poinformował niedawno, że uzyskał w Holandii koncesję satelitarną dla TVN24, dzięki czemu kanał będzie mógł być dalej nadawany w Polsce – nawet, jeśli KRRiT nie przedłuży polskiej koncesji wygasającej 26 września.

Tymczasem na początku lipca posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który może uderzyć w TVN24 i odebrać stacji koncesję na nadawanie. „Lex TVN”, jak została nazwana feralna ustawa, została przegłosowana w Sejmie i teraz trafi do Senatu. W całym kraju odbyły się protesty przeciwko „lex TVN”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *