Skórzyński doradzał Dworczykowi. TVN zawiesił dziennikarza

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Dziennikarz TVN Krzysztof Skórzyński doradzał Michałowi Dworczykowi – wynika z ujawnionych maili, które wyciekły z prywatnej skrzynki szefa Kancelarii Premiera. Skórzyński został zawieszony.

W poniedziałek do sieci trafiły kolejne maile z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, dotyczące m.in. korespondencji z dziennikarzem TVN Krzysztofem Skórzyńskim. W jednej z nich Dworczyk konsultował ze Skórzyńskim swoje wystąpienie na konferencji prasowej ze stycznia tego roku. Na informację szefa Kancelarii Premiera o szczepieniach seniorów dziennikarz naniósł zmiany.

W mailu do Skórzyńskiego z 24 stycznia 2021 roku Dworczyk proponował taki fragment wystąpienia: „Apelujemy do seniorów, którzy chcą zapisać się na szczepienia, aby pozostali w domach. Wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do końca marca – dla ponad 3 mln osób – zostały rozdysponowane”.

Skórzyński naniósł na niego zmiany i wysłał Dworczykowi zmieniony fragment: „Apelujemy do seniorów, którzy chcą jeszcze zapisać się na szczepienia, aby jutro zostali w domach i nie szli do przychodni POZ. Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane już zostały wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do końca marca – dla ponad 3 mln osób”.

Skórzyński skomentował jeszcze fragment wystąpienia Dworczyka: „Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy. Gwarantuje ona solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE, jednak wielkości dostaw zdecydowanie nie pokrywają zapotrzebowania na szczepionki w PL”, słowami: „to jest już wiadome i nie wiem, czy warto jeszcze to powtarzać”.

Po ujawnieniu poniedziałkowych maili, redakcja TVN 24 poinformowała, że zawiesza Skórzyńskiego „do czasu wyjaśnienia sprawy”.

Z wcześniej ujawnionych maili szefa Kancelarii premiera wynika, że Dworczyk ze Skórzyńskim znają się od dawna. Świadczy o tym ich korespondencja mailowa – w mailu z 17 grudnia 2010 roku Dworczyk zwraca się do dziennikarza „Cześć Stary”.

Po ujawnieniu poprzedniego maila Skórzyński zaprzeczył jednak, jakoby doradzał Dworczykowi i tłumaczył, że była to jedna z nieodczytanych wiadomości w jego skrzynce mailowej. „Nigdy także, w żaden, podkreślam – w żaden sposób – nie »doradzałem« ani ministrowi Dworczykowi, ani jakiemukolwiek innemu politykowi, w jakiejkolwiek sprawie! Podkreślam – NIGDY! Byłoby to niedopuszczalne i nie do zaakceptowania” – oświadczył w piątek Krzysztof Skórzyński.