Solidarni w walce z pandemią. Ambasador Chin dziękuje i deklaruje pomoc

Koronawirus

Koronawirus

Chiny wdzięczne za gesty solidarności pomogą Polsce w walce z pandemią koronawirusa.

„Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” – przekazała ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan poinformował Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że rząd chiński zadecydował o przekazaniu stronie polskiej wyrobów ułatwiających walkę z epidemią.

Jak poinformowało ministerstwo, do Polski trafi kilkadziesiąt tysięcy sztuk środków ochronnych i certyfikowanych testów wykrywających COVID-19.

Chodzi dokładnie o 10 tys. testów wykrywających COVID-19, 20 tys. maseczek N-95, zgodnych ze specyfikacją i standardami UE, pięć 5 tys. kombinezonów ochronnych, pięć tys. gogli medycznych, 10 tys. jednorazowych rękawiczek medycznych oraz 10 tys. okryć na buty.

„Strona chińska deklarując współpracę w zakresie walki z epidemią i pomoc Polsce w zwycięstwie nad chorobą, przywołuje powiedzenie „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Słowa te zabrzmiały wcześniej podczas koncertu charytatywnego „Solidarni z Wuhan” zorganizowanego 27 lutego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ambasador Liu Guangyuan dziękował wówczas artystom za niezapomniany występ a publiczności za wsparcie. Przypomniał znaczenie przysłowia „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Koncert charytatywny zorganizowała Warszawska Izba Gospodarcza we współpracy z Instytutem Chińskim, zapraszając do współpracy kilkadziesiąt izb gospodarczych, które włączyły się w promocję przesłania akcji. Brzmiało: nie bądźmy obojętni, nie mijajmy problemu tylko dlatego, że zaistniał osiem tysięcy kilometrów od nas. Wirus nie uznaje granic. Atakuje globalnie. Niestety, bardzo szybko okazało się, jak aktualne to słowa.

Ta forma okazania życzliwości okazała się jedyną na świecie. Media chińskie –telewizja, radio, prasa informowały o przesłaniu z Warszawy na szczeblu krajowym i regionalnym. Relację z koncertu przekazała m.in. państwowa telewizja chińska CCTV i jej oddziały regionalne, rozgłośnie chińskie oraz prasa krajowa i regionalna. Szacuje się że relacja dotarła do ponad 900 milionów odbiorców!

Zarząd Warszawskiej Izby Gospodarczej bardzo dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Solidarni z Wuhan”.

red / WIG
foto: Wojciech Strozyk / Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *