Szef KRRiT karze TOK FM. Za obrażanie prezydenta i zooinwektywy

Mikrofon radiowy
Mikrofon radiowy
Fot. Unsplash

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nałożył kolejną grzywnę pieniężną na nadawcę Radia TOK FM – za „emisję przekazów propagujących działania sprzeczne z prawem, treści nawołujące do nienawiści lub przemocy oraz dyskryminujące ze względu na przekonania i poglądy polityczne”.

Kara została nałożona przez szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za treści, jakie pojawiły się w pięciu audycjach na antenie Radia TOK FM: wypowiedzi podczas przeglądu prasy w „Pierwszym śniadaniu w TOK-u” z 24 stycznia i 1 lutego (audycję prowadził wówczas Piotr Maślak), rozmowę z dr. Mirosławem Oczkosiem w „Pierwszym śniadaniu w TOK-u” z 17 lutego oraz wypowiedzi w dwóch wydaniach „Poranka Radia TOK FM” (w komunikacie KRRiT wskazano emisje powtórkowe: 25 lutego po godz. 1 w nocy i 15 kwietnia kilkanaście minut po północy).

W komunikacie KRRiT wskazano, że w tych audycjach “odnotowane zostały m.in. sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej”.

„Znalazły się tam również wypowiedzi ośmieszające i wyszydzające niektóre osoby i grupy społeczne, co w konsekwencji mogło budzić w stosunku do nich niechęć bądź wrogość. Stosowane były również określenia noszące znamiona mowy nienawiści m.in. poprzez używanie tzw. zooinwektyw. W audycjach tych doszło do wielokrotnego naruszenia zasad zawodu dziennikarskiego, takich jak rzetelność i staranność zawodowa, a także do rozpowszechniania treści naruszających prawa innych osób oraz propagujących zachowania dyskryminacyjne ze względu na poglądy polityczne” – wyliczyła KRRiT.

Przewodniczący KRRiT na nadającą Radio TOK FM spółkę Inforadio nałożył grzywnę w wysokości 88 tys. zł. Jako podstawę prawną podano naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji “poprzez emisję przekazów, które propagują działania sprzeczne z prawem, w szczególności zawierających mowę nienawiści tj. treści nawołujące do nienawiści lub przemocy oraz dyskryminujące ze względu na przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy”.

„Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, jeżeli nadawca narusza obowiązek wynikający z przepisu art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydaje decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50% rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu uwzględniając zakres i stopień szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalność nadawcy oraz jego możliwości finansowe” – zaznaczono.

Inforadio za koncesję TOK FM płaci 177,9 tys. zł, więc grzywna mogła wynieść maksymalnie prawie 89 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *