Szydło: Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami

Premier Beata Szydło

„Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami” – powiedziała premier w oświadczeniu przed rozpoczęciem rozmów plenarnych na szczycie w Rydze.

Według niej udział w szczycie 16 państw z partnerem chińskim wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Premier przypomniała o wizycie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. „Planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach” – dodała.

Jak podkreśliła, Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. Przypomniała, że w przyszłym roku jest planowana jej wizyta w Chinach.

W grupie „16+1”, która spotyka się w sobotę w Rydze, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Jak mówiła premier, szczyt jest również okazją do pokazania jedności regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ocenie pokazuje też, że „16 państw europejskich ma pomysł na to, w jaki sposób relacje z Chinami budować i rozwijać, po to, by realizować ważne programy i projekty gospodarcze”.

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. „Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali” – zaznaczyła.

Premier przed szczytem spotkała się z premierami: Chin – Li Keqiangiem, Łotwy – Marisem Kuczinskisem, Serbii – Aleksandrem Vucziciem i Chorwacji – Andrejem Plenkoviciem.

„Z premierem Chin rozmawialiśmy przede wszystkim o skonkretyzowaniu projektów, o których rozmawiali wcześniej nasi ministrowie, również o mojej rozważanej wizycie w Chinach” – powiedziała premier.

Jak dodała, z premierami Łotwy, Serbii i Chorwacji mówiła „o tym jak mogą układać się relacje między państwami z partnerem chińskim”, a także o kwestiach bilateralnych. „Podkreślam, że wszystkie państwa europejskie, które są na tym szczycie, powinny ze sobą współpracować, powinniśmy pokazywać jedność. Chiny to dla nas ważny partner. Będzie sukces, gdy nie będziemy ze sobą konkurowali, ale współpracowali” – podkreśliła Beata Szydło.

„To jest wielka szansa dla naszego regionu. Jeżeli będzie przez nas wykorzystana, jeżeli projekty gospodarcze skonkretyzują się i będziemy mogli przystąpić do ich realizacji, to jest duży sukces” – dodała.

Premier wyraziła nadzieję, ze format „16+1” będzie się w kolejnych latach rozwijał.

źródło: PAP
foto: KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *