Ustawa pilotowa: operatorzy i nadawcy niezadowoleni z poprawek zgłoszonych przez PiS

Telewizor
Telewizor
Fot. Unsplash

Przedstawiciele nadawców i operatorów telewizyjnych, skupieni w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej, nie są zadowoleni z zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość poprawek do tzw. ustawy pilotowej.

PIKE nada apeluje o usunięcie proponowanych zmian w przepisach wprowadzających ustawę Prawo komunikacji elektronicznej, które modyfikują ustawę o radiofonii i telewizji. Nadawcy i operatorzy skupieni w PIKE chcą, żeby odbył się transparentny dialog z rynkiem poprzez wysłuchanie publiczne.

„Kluczowe, szkodliwe dla abonentów i rynku zapisy, w tym: uprzywilejowanie na pilocie programów telewizji publicznej, wybieranie kanałów obowiązkowych przez KRRiT oraz narzucenie sprzedaży telewizji w modelu pojedynczych kanałów nie zostały usunięte w zaproponowanych poprawkach. Korekty są więc głównie redakcyjne, a nie merytoryczne” – podała PIKE w komunikacie.

Poprawki do projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji, zaproponowane przez PiS, zakładają zmniejszenie liczby obowiązkowych kanałów, wybieranych przez KRRiT, z 30 do 10 – już bez przyznawania im miejsc na pilocie. Jednak w dalszym ciągu pięć pierwszych kanałów ma być zarezerwowanych dla anten TVP.

Według nadawców zrzeszonych w PIKE wprowadzenie w życie przepisów w tym kształcie doprowadzi do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru dla klientów.

Sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii zajmie się projektem na posiedzeniu 6 lutego.

TVP na pierwszych miejscach na pilocie. Ustawa jest niezgodna z prawem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *