Usunięcie Janiny Jankowskiej i Ireny Piłatowskiej z jury konkursu reportażu. RPO pyta Polskie Radio o przyczyny

Mikrofon radiowy

Radio

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk pyta prezeskę Polskiego Radia o przyczyny usunięcia Janiny Jankowskiej i Ireny Piłatowskiej-Mądry ze składu jury i komisji artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory organizowanego przez Polskie Radio.

Janina Jankowska, która była pomysłodawczynią Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów w 1998 roku i kierowała nim do 2004 r. Wtedy kierownictwo nad Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia przejęła Irena Piłatowska-Mądry, która na początku 2020 roku przeszła na emeryturę.

Rozwiązanie współpracy z Jankowską nastąpiło krótko po jej krytycznych wobec Polskiego Radia wypowiedziach dotyczących misji publicznej. Dziennikarka zarzuciła Polskiemu Radiu między innymi brak bezstronności i pluralizmu światopoglądowego. „Polskie Radio jest głosem jednej opcji politycznej” – powiedziała Jankowska.

Jak zauważa zastępca RPO, to „kolejna sytuacja rozwiązania współpracy z dziennikarzami, którzy przedstawiali krytyczne opinie o mediach publicznych”. „Działanie to budzi wątpliwości co do nieprzypadkowości rezygnacji ze współpracy przez publiczne radio z dziennikarzami, którzy korzystają z konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa (art. 54 Konstytucji)” – zaznaczył Trociuk.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk prosi prezeskę Polskiego Radia o informację o przyczynach decyzji w tej sprawie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *