Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wystawę pt. „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”

Rok 2015 ogłoszony został Rokiem Jana Potockiego (1761-1815) h. Pilawa, potomka znanego arystokratycznego rodu, pisarza, dramaturga, polityka, historyka, podróżnika, badacza starożytności i obyczajów ludowych. Był on autorem m.in. tekstów historycznych, relacji z podróży do różnych krajów, rozpraw filozoficznych i dramatów (najbardziej znany z nich – „Parady” z 1792 r. – w dalszym ciągu chętnie wystawiany jest na scenach teatralnych). Dziełem, które rozsławiło jego imię daleko poza stronami rodzinnymi był „Rękopis znaleziony w Saragossie”, pisany od lat 90. XVIII w., którego pierwsze fragmenty, w języku francuskim, ukazały się drukiem w 1805 r. To wielowątkowa powieść, na stronicach której rzeczywistość miesza się z fantazją, a wydarzenia historyczne i polityczne z elementami zapożyczonymi z legend i orientalnych baśni.

wystawa-zamek-krolewski

Już od pierwszej edycji dzieło inspirowało wielu twórców. Jedną z najmłodszych plastycznych interpretacji „Rękopisu” jest seria 12. wielkoformatowych kompozycji, autorstwa Sławomira Chrystowa, powstałych na zamówienie Marka Potockiego w technice rysunku tuszem, gwaszu i akwareli na papierze.

Oprócz tych ilustracji na pokazie w Bibliotece Królewskiej w Zamku Królewskim w Warszawie zobaczymy również portrety członków rodziny Potockich (w tym znakomite obrazy pędzla Antona Graffa i Jana Chrzciciela Lampiego), kilka przedmiotów należących do autora „Rękopisu”, a także zeszyty z rękopisem powieści. Eksponowane dzieła i pamiątki pochodzą kolekcji Marka Potockiego, Muzeum Zamku w Łańcucie, Fundacji Teresy Sahakian oraz Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum. Po raz pierwszy pokazywane były one w Muzeum Zamku w Łańcucie w okresie od czerwca do września br.

Komisarz: dr Artur Badach, Ośrodek Sztuki, tel. (22) 35 55 366

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku w ramach biletu na zwiedzanie Galerii Lanckorońskich. Galerii Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej.

W listopadzie wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Biblioteka Królewska – 14 listopada 2015 r. – 31 stycznia 2016 r.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *