Zasady korzystania z ośrodków narciarskich

Wyciąg narciarski

Wyciąg narciarski

Tylko osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg albo wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej mogą korzystać z wyciągów narciarskich, kolei linowych i przenośników taśmowych bez ograniczeń epidemicznych – wynika z wytycznych MRPiT i GIS ws. stoków narciarskich i turystycznych.

Jak wskazał resort, protokół sanitarny wypracowany wspólnie z branżą narciarską został we wtorek zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.

Jak wynika z komunikatu resortu ws. wytycznych dot. stoków narciarskich i stacji turystycznych, „w zakresie przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp., w celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce do przejazdu w/w urządzeniami, dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej”.

Ponadto zarekomendowano działania pozwalające na zachowanie odstępów między klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci.

Zalecono także informowanie osób na stokach, by – o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się ludzi w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego – na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowali zamieszkujący w jednym gospodarstwie domowym, lub mający wspólny nocleg, lub wspólnie podróżujący do stacji turystyczno-narciarskiej.

Natomiast przedsiębiorcy zadeklarowali nałożyć na siebie „najdalej idący reżim sanitarny” obejmujący zapewnienie jednemu gościowi co najmniej 100 m kw. powierzchni oraz zamknięcie stref gastronomicznych.

Zobacz: Komunikat ministerstwa dot. funkcjonowania ośrodków narciarskich w trakcie epidemii koronawirusa w Polsce

źródło: PAP / MRPiT
foto: Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *