Komisja etyki TVP krytykuje odcinek „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego o walce z pandemią

„Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego

„Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego

Komisja Etyki TVP stwierdziła, że odcinek talk-show „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego o walce rządu z pandemią koronawirusa naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP.

W efekcie w ostatni poniedziałek nowego odcinka cyklu audycji nie wyemitowano, o czym autorzy dowiedzieli się krótko przed nagraniem i emisją.

Odcinek „Warto rozmawiać” z 12 kwietnia dotyczył walki rządu z pandemią koronawirusa. Już we wprowadzeniu Jan Pospieszalski zaznaczył, że „szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty”. Natomiast wśród gości talk-show znalazł się miedzy innymi prawnik Piotr Schramm, znany ze sceptycznego podejścia do pandemii koronawirusa.

Odcinka nie można obejrzeć na stronie internetowej TVP, ale został opublikowany na YouTube i na Facebooku (wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Prawda o chorobie w Telewizji Publicznej (PILNE!)”).

Skargę do prezesa TVP i przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie audycji skierowała posłanka PiS oraz członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Na Twitterze nazwała też odcinek „skandalicznym” i oceniła, że sytuacja wymaga reakcji Rady Mediów Narodowych.

Komisja Etyki TVP reaguje

W efekcie Komisja Etyki Telewizji Polskiej stwierdziła, że odcinek „Warto rozmawiać” z 12 kwietnia naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w stacji, ponieważ „zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią”.

„Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki” – stwierdziła również komisja.

„Orzeczenie Komisji Etyki TVP stworzyło nowy kontekst moralno-prawny audycji »Warto rozmawiać«. Telewizja i producent audycji rozpoczęli rozmowy, dotyczące warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego” – napisała ponadto TVP w komunikacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *