Lufy czołgów pod wodą

Liban

Liban

Liban położony jest na lazurowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, ma więc do zaoferowania atrakcje dla miłośników kąpieli morskich, jachtingu, żeglowania jak i nurkowania.

Złociste plaże pojawiają się tam, gdzie masyw skalny ustępuje i w czasie sezonu są tłumnie oblegane przez miejscowych oraz przyjezdnych turystów. Dla wygody i komfortu Libańczycy korzystają z prywatnych kurortów położonych nad morzem, w których profesjonalny personel oferuje niezakłócony wypoczynek na najwyższym poziomie zarówno dla rodzin, jak i dla grup znajomych, par czy indywidualnych użytkowników.

Nie przekraczaj granic

Wejściówka na plażę w kurortach kosztuje od 8 do 25 USD. Z reguły zabronione jest wnoszenie własnego pożywienia i napojów – bar (w obszarach chrześcijańskich z alkoholem) i restauracja jest na miejscu. W weekendy i święta w wielu kurortach organizowane są imprezy muzyczne i koncerty artystów libańskich co automatycznie oznacza, że leniuchowanie w ciszy nad morzem będzie raczej niemożliwe. W większości kurortach, do wynajęcia są skutery wodne (cena 1-2 USD za 1 minutę jazdy), a w nadmorskich portach jachtowych istnieje możliwość wynajmu łódki. Żeglując po wybrzeżu libańskim, należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie przekroczyć morskiej granicy z Syrią i przede wszystkim z Izraelem.

Modne nurkowanie

Nurkowanie w Libanie staje się coraz popularniejsze. Lata wojen i odbudowy zamknęły ten kraj dla pasjonatów głębin morskich z całego świata. Obecnie infrastruktura jak i możliwości zwiedzania morskiego dna z dnia na dzień stają się coraz bogatsze. Na pierwsze atrakcje nurkowie natkną się już w Bejrucie. W centrum miasta, naprzeciw Uniwersytetu Amerykańskiego jest AUB Canyon, w którym można nurkować w skalnym kanionie i podziwiać ośmiornice czy homary.
W najbardziej reprezentatywnej części libańskiej stolicy Rouche czekają na nurków takie miejscówki jak Shark Point (zdaniem ekspertów najlepsza rafa i akwen, w którym występują rekiny i inne morskie stworzenia), Macedonia (tu atrakcją jest zwiedzanie zatopionego statku z lat 60-tych XX wieku) oraz The Tunnels (kolejny wycinek życia morskiego). 12 km na południe od Bejrutu znajduje się The Souffleur . Tam można penetrować zatopioną w czasie II wojny światowej francuską łódź podwodną. 3 km od Sydonu znajduje się niecodzienne w skali świata podwodne składowisko czołgów (lufy skierowane na Izrael), które już staje się atrakcją turystyczną południowego Libanu.

Na północy kraju w Dżunyji znajduje się kolejny okręt udostępniony dla płetwonurków, w Byblos jest Bubbles Club, w którym można poszukiwać śladów po starożytnych Fenicjanach żyjących z morza, a w Tripolisie przy porcie w Torpedo Carrier Boat czeka pod wodą kolejna francuska łódź podwodna (z torpedami na pokładzie). 16 km na północ od Trypolisu w HMS Victoria, a na dnie spoczywa duma brytyjskiej floty śródziemnomorskiej HMS Victoria, która zatonęła w 1893 roku.

Żółwie lub bociany

Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć wyprawa na Wyspę Palmową aka Wyspę Króliczą/Palm Island z Al-Miny (metropolitalny Trypolis). Za około 10 USD z portu z Al-Miny kursują łódki na oddaloną o 5 km od brzegu wyspę, na której poza lazurowym wybrzeżem piaszczystych plaż można również śmigać na wynajętych skuterach wodnych, a przede wszystkim zwiedzić rezerwat, w którym żółwie składają jaja (lipiec-sierpień), obserwować migrację ptaków (w tym naszych bocianów) z Europy do Afryki (wrzesień-październik, a także śledzić rozkwit wszelakich roślin (od marca do czerwca) niezakłóconych sąsiedztwem człowieka. Istnieje również możliwość nurkowania, jednak potrzebne jest zezwolenie.

Kazimierz Jan Gajowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *