Bliżej sztuki – startuje Festiwal Przedmiotów Artystycznych


Czym jest festiwal?

Wzrost liczby uczestników potwierdza trafność przyjętej formuły organizacji festiwalu – bezpośredniego spotkania twórców z szeroką publicznością, otwartego dla wszystkich zainteresowanych. Zamierzeniem organizatorów jest zainteresowanie społeczeństwa zarówno sztuką, jak i artystycznym rzemiosłem, pokazanie potencjału artystów plastyków oraz możliwości twórczych utalentowanych amatorów. Sprzyja temu  termin, bowiem  okres przedświąteczny przyciąga na festiwal wiele osób poszukujących oryginalnego prezentu i świątecznych dekoracji.

Mocną stroną poznańskiej imprezy jest łatwa i niekrępująca możliwość nawiązania kontaktu z twórcą. Nie ma pośredników w sprzedaży, artyści sami wyceniają swoje prace. W bezpośredniej rozmowie można się dowiedzieć szczegółów dotyczących powstania dzieła, źródeł inspiracji, sposobu dobierania materiałów. Dzięki temu kupowany przedmiot staje się bliższy.

Każdy twórca pragnie, aby jego dzieło dotarło do odbiorcy i zyskało uznanie. Festiwal jest dobrym miejscem do promocji indywidualnych artystów, jak i prezentacji kultury i potencjału regionu. Tutaj wystawca może poznać opinię oglądających, a taka konfrontacja bywa źródłem wielu inspiracji. Dzięki obecności na festiwalu można zaistnieć na rynku komercyjnym, zainteresować swoimi pracami zarówno indywidualnych odbiorców, jak i przedstawicieli galerii i sklepów.

Uczestnicy
Na tegorocznym festiwalu dominować będą wystąpienia indywidualne artystów – w większości absolwentów uczelni i szkół plastycznych oraz studentów akademii sztuk pięknych. Będą galerie, miejskie i gminne ośrodki kultury oraz firmy handlowe. Galerie pokażą prace zarówno znanych artystów, jak i tych którzy dopiero starają się zaistnieć na rynku. Na stoisku galerii „Witryna w hotelu Edison” znajdą się prace między innymi: Waldemara Idzikowskiego, Małgorzaty Kłos, Jacka Korfantego, Jarosława Miklasiewicza, Agnieszki Opali, Grzegorza Ratajczyka, Elżbiety Wasyłyk, Katarzyny Zygadlewicz. Ofertę artystów z Kazimierza Dolnego nad Wisłą pokaże m.in. Galeria Izdebska – Łazorek, twórców krakowskich promować będzie „Galeria Na Placu”. Na stoisku Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki kupić będzie można rzeźby Sylwestra Ambroziaka, Romana Pietrzaka, Grzegorza Witka, fotografie znanej podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, a także Krzysztofa Pająka oraz prace uznanych młodych grafików.

Sztukę ludową promować będzie na festiwalu zarówno Cepelia, jak i twórcy indywidualni. Bardzo mocnym akcentem będzie „sztuka młodych” – prace studentów akademii sztuk pięknych w Poznaniu i Łodzi.

Artystyczny supermarket
Tak jak różnorodne są prace artystów plastyków, twórców ludowych i amatorów, tak bogata jest festiwalowa oferta. Tworzą ją przedmioty artystyczne, oryginalne, często unikatowe, a do tego w bardzo zróżnicowanej cenie. Będzie można kupić obrazy olejne i akwarele, grafiki i rysunki, fotografie artystyczne, rzeźby, metaloplastykę, biżuterię, tkaniny artystyczne, gobeliny, unikatowe ubrania, wyroby ceramiczne i szklane. Nie zabraknie wyrobów sztuki ludowej i rzemiosła: witraży, ozdobnych ram, lamp, wyrobów z drewna, sznurka, skóry i słomy, haftowanych serwet i obrusów. Wśród świątecznych dekoracji będą anioły, wieńce, stroiki, świece i wiele ręcznie robionych ozdób choinkowych. Miłośnicy antyków znajdą stare lampy, zegary, porcelanę, srebra itp. Oryginalnym prezentem może się okazać srebrny odcisk własnego palca czy rączki dziecka. Dla wielu osób ciekawe zapewne okażą się rzeźby i rękodzieło egzotyczne z Afryki, Indonezji, porcelana z Japonii czy nowoczesna biżuteria z Australii. Przy okazji będzie można zaopatrzyć się w artykuły do twórczości plastycznej, niezbędne narzędzia i materiały do wyrobu biżuterii i do zdobienia m.in. metodą decoupage.

Specjalne ekspozycje i wystawy
Na dwóch wydzielonych przestrzeniach zgromadzone zostaną prace studentów akademii sztuk pięknych z Poznania i Łodzi. Studenci ASP w Poznaniu przedstawią własne dokonania artystyczne w malarstwie, grafice, rzeźbie, fotografii, biżuterii i innych formach.

Łódzka ASP przywiezie również unikatowe ubrania, galanterię artystyczną i biżuterię – uczelnia ta słynie z Wydziału Tkaniny i Ubioru, który ukończyło wielu znanych dziś projektantów.

Twórczość członków Koła Naukowego „Niezależni” działającego przy Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pokazana będzie na wystawie zatytułowanej „Kobiecość”.

Poplenerową wystawę „Porażyn 2007” zaprezentuje poznański oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Zainteresowanie niewątpliwie wzbudzi wystawa pocztówek bożonarodzeniowych i noworocznych z podziemia 1982-1988 pt. „Uśmiech przez łzy”, przygotowana przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Warto spróbować
Udział w Festiwalu daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności plastycznych. Na wielu stoiskach organizowane będą pokazy i warsztaty plastyczne. Nie tylko będzie można samemu wykonać biżuterię z koralików, poznać sposoby wyrobu srebrnych ozdób, ale również kupić niezbędne narzędzia i zestawy do ich wyrobu. Z papieru lub wikliny można będzie zrobić wspaniałe ozdoby świąteczne i pod okiem fachowców nauczyć się zdobienia przedmiotów, dzięki czemu niektóre z nich nabiorą nowego wyrazu. Wiele osób zapewne zainteresuje jak oryginalnego wyglądu może nabrać np. cynowy talerz ozdobiony techniką raku czy drewniana ramka po zastosowaniu techniki shabby i decoupagu. Chętni będą mogli spróbować tkactwa, poznać tajniki haftu i rzeźby pałuckiej. Program warsztatów zamieszczony jest na stronie www.festiwal.mtp.pl

Magia aukcji
Podczas Festiwalu odbędą się dwie aukcje charytatywne. To dobra okazja do zakupu ciekawych prac, często w atrakcyjnej cenie, w drodze ekscytującej licytacji. Najważniejsze jest jednak to, że kupując na aukcji pomaga się potrzebującym. Wszystkie wystawione na sprzedaż dzieła mają niską cenę wywoławczą, później już działa magia rywalizacji. Informacje na temat prac ofiarowanych przez uczestników festiwalu na aukcję charytatywną znajdują się na stronie internetowej www.festiwal.mtp.pl oraz będą dostępne w punkcie informacyjnym przy wejściu na Festiwal.

8 grudnia o godzinie 13.00 aukcja prac Koła Naukowego„Niezależni” i studentów Akademii Sztuk Pięknych
w Poznaniu na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga”

9 grudnia o godzinie 13.00 aukcja prac ofiarowanych przez artystów plastyków uczestniczących w festiwalu na rzecz Fundacji Pomocy Samotnej Matce Pro Vita. Organizatorzy: Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Lions Club Poznań Patria

Zapraszamy na IV Festiwal Przedmiotów Artystycznych

7- 9 grudnia 2007
PIĄTEK  12.00 – 19.00
SOBOTA  11.00 – 19.00
NIEDZIELA  11.00 – 17.00

Pawilon 3 (wejście od ulicy Głogowskiej przez Hol Wschodni)

WSTĘP WOLNY

Dla publiczności zorganizowany będzie parking na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – płatny 10 zł za cały dzień (wjazd od ulicy Śniadeckich).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *