USA idą w złym kierunku w związku z koronawirusem

Szczepienie
Szczepienie
Fot. Sky News

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych prawię się potroiła, napędzana ekspansją wariantu Delta. Problem jest najsilniejszy w południowych regionach, gdzie wahania dotyczące szczepień są wysokie.

Krajowy ekspert ds. chorób zakaźnych, dr Anthony Fauci powiedział, że Stany Zjednoczone „idą w złym kierunku” w sprawie koronawirusa, a liczba przypadków wzrasta z powodu wariantu Delta i dużej liczby niezaszczepionych osób.

Dane zebrane przez Johns Hopkins University pokazują, że Stany Zjednoczone odnotowały średnio około 43 700 nowych przypadków dziennie w ciągu ostatniego tygodnia – 65% w ciągu ostatnich siedmiu dni i prawie trzy razy więcej niż poziom sprzed dwóch tygodni.

Wariant Delta, po raz pierwszy odkryty w Indiach i odpowiedzialny za szybki wzrost liczby przypadków COVID w Wielkiej Brytanii, generuje 83% nowych przypadków.

Dr Fauci powiedział, że eksperci rządowi analizują wczesne dane o skuteczności szczepień, ale niektórzy z grup najbardziej narażonych, takich jak pacjenci z rakiem czy po przeszczepach, „prawdopodobnie” będą kierowani do szczepień przypominających.

Według danych CDC, ponad 163 miliony ludzi, czyli 49% całej populacji USA, jest w pełni zaszczepionych. Wśród osób kwalifikujących się do szczepionki, w wieku 12 lat i starszych, liczba ta wzrasta do 57%.

Jednak w niektórych stanach, głównie republikańskich, wskaźniki są niższe niż średnia krajowa, gdzie w niektórych przypadkach mniej niż połowa mieszkańców otrzymała pierwszą dawkę.

Floryda, gdzie liczba hospitalizacji i przypadków wzrosła w tym tygodniu o 65%, ma wskaźnik szczepień wynoszący około 60%, na poziomie średniej krajowej. Jednak w niektórych silnie konserwatywnych hrabstwach na północy stanu wskaźnik szczepień wynosi zaledwie 30%.

Dr Fauci pochwalił niektórych republikanów, w tym gubernatorów Asa Hutchinson z Arkansas i Rona DeSantisa z Florydy oraz drugiego w rankingu przywódcę Izby Reprezentantów USA, Steve’a Scalise’a z Luizjany, za zachęcanie swoich wyborców do zaszczepienia się, ale powiedział, że potrzeba więcej głosów.

„Naprawdę chciałbym zobaczyć coraz więcej liderów w tych obszarach, które nie szczepią, którzy wyjdą i będą zachęcać ludzi do szczepień” – powiedział dr Fauci.

źródło: Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *