Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Wielkie czytanie Konstytucji Jastrzębowskiego

Co roku w Dzień Europy świętujemy pokój i jedność na naszym kontynencie. W tym roku uczcimy go w sposób szczególny: wielkim samorządowym czytaniem polskiego Projektu Konstytucji dla Europy z 3 maja 1831 roku.

9 maja, w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana, obchodzimy Dzień Europy. Plan przedstawiony w 1950 roku przez ówczesnego francuskiego ministra spraw zagranicznych zakładał nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Uważa się go za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Mało kto jednak wie, że równie śmiała wizja zjednoczonej Europy pojawiła się już w 1831 roku, kiedy Polak, Wojciech Bogumił Jastrzębowski, wizjoner i powstaniec listopadowy, opublikował pierwszy projekt konstytucji zjednoczonej Europy, będący zarazem śmiałą wizją Europy jako przymierza narodów i wiecznego pokoju. Napisana dosłownie chwilę po bitwie pod Olszynką Grochowską, a wydana drukiem w rocznicę Konstytucji Trzeciego Mają, konstytucja Jastrzębowskiego miała pozostać na lata świadectwem zaskakująco dojrzałej myśli politycznej, niezwykłym projektem, który w Europie podjęty został dopiero 150 lat później.

Aby przypomnieć i uhonorować postać wybitnego Polaka, fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Mediów, organizuje WIELKIE SAMORZĄDOWE CZYTANIE POLSKIEGO PROJEKTU KONSTYTUCJI DLA EUROPY Z 3 MAJA 1831 R.

Już 7 maja w Internecie odbędzie się prapremiera filmu pt. Dzień Europy, w którym przedstawiciele polskiego samorządu będą czytać wybrane fragmenty Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy autorstwa W.B Jastrzębowskiego. Na apel o udział w wydarzeniu odpowiedzieli bowiem liczni przedstawiciele samorządu terytorialnego, w tym wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie i marszałkowie z całej Polski. W filmie zobaczymy także potomków wielkiego Polaka oraz byłych prezydentów RP. W jedną z głównych ról wcielił się aktor Olgierd Łukaszewicz, założyciel fundacji My Obywatele UE i inicjator akcji.

Projekt jest objęty honorowym patronatem Komisji Europejskiej w Polsce oraz honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *