Zaproszenie na 9. Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków IWIS 2015

iwis_baner460

W tym roku już po raz 9. zostanie zorganizowana Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków „IWIS 2015”. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12-14 października 2015 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, a wśród partnerów strategicznych wystawy są m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazczych – IFIA, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Rada Główna Instytutów Badawczych i Naczelna Organizacja Techniczna – Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Wystawa została również objęta patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. W poprzednich latach na wystawie gościliśmy wynalazców z ponad 20 państw m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji i Wielkiej Brytanii. Rok temu polscy i międzynarodowi wynalazcy zaprezentowali na wystawie blisko 400 innowacji, stanowiących przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą również wykłady i prelekcje dotyczące praw własności intelektualnej i przyznawania patentów.

Podstawowe cele wystawy to:

  • Zaprezentowanie polskim i zagranicznym przedsiębiorcom innowacyjnych osiągnięć polskiej nauki i techniki,
  • Możliwość przedstawienia w Polsce innowacyjnych rozwiązań techniczno-technologicznych opracowanych przez polskich twórców techniki,
  • Możliwość nawiązania komercyjnych kontraktów przez polskich twórców oraz wdrożenia licznych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki,
  • Promocja laureatów konkursu „Młody Innowator” organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz FSNT – Naczelną Organizację Techniczną dla najbardziej zdolnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wyróżniających się swoją aktywnością, pomysłowością i innowacyjnością,
  • Kreowanie innowacyjnych postaw wśród młodzieży promując innowacyjne postrzeganie świata oraz motywowanie do podejmowania nowych wyzwań, w tym również do opracowywania wynalazków, które mogą znacząco wpływać na intelektualny rozwój,
  • Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków stanowi również inspirację do opracowywania nowych wynalazków mogących wpływać na rozwój polskiej gospodarki.

IWIS01_460

W wystawie prezentują swoje osiągnięcia zarówno uznane placówki naukowo-badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni są także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 20 kategoriach m.in.: poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych. Spis kategorii, a także szczegółowe informacje dotyczące nagród przyznawanych przez jury i wszelkie inne potrzebne wiadomości można znaleźć na oficjalnej stronie wystawy www.iwis.polskiewynalazki.pl w zakładce „Dla Wystawców”

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczna 9. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków objęta została honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspomnienie o zeszłorocznej wystawie IWIS 2014

Podczas zeszłorocznej edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków – IWIS 2014, która odbyła się w dniach 14 – 16 października mieliśmy przyjemność gościć w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej wielu znakomitych gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Podczas samej wystawy mieliśmy okazję podziwiać rozwiązania z 26 państw, między innymi z Iranu, Iraku, Tajwanu, Korei, Malezji, Tajlandii, Ukrainy, Węgier, Czech czy Polski.

Zeszłoroczną ceremonię otwarcia uświetniły wystąpienia Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jana Szmidta, Zastępcy Prezesa UPRP Sławomira Wachowicza, Społecznego Doradcy Prezydenta RP Krzysztofa Króla, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Jacka Gulińskiego, zastępcy dyrektora kancelarii marszałka Województwa Mazowieckiego Katarzyny Krężlewicz, Pani Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej – mgr inż. Ewy Mańkiewicz – Cudny oraz Prezesa Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców IFIA Andrasa Vedresa.

Członkowie Międzynarodowego Jury Konkursowego pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. dr hab. inż. Leszka Rafalskiego mieli wówczas niezwykle trudne zadanie, którym było wyłonienie najlepszych spośród ponad 400 prezentowanych rozwiązań ponieważ każde z nich charakteryzowało się niezwykle wysokim poziomem technologicznym i merytorycznym.

IWIS02_460

Nagroda Główna Grand Prix IWIS 2014 trafiła do rąk wynalazców z Iranu za wynalazek Fabricating a SLA apparatus based on one mirror laser scanning mechanizm. Jest to technologia szybkiego prototypowania służąca jako narzędzie do tworzenia modeli 3D elementów o bardzoskomplikowanej strukturze, niezwykle istotna w wielu dziedzinach nauki takich jak medycyna czy lotnictwo.

Podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy IWIS 2014 Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów postanowiło uhonorować nagrodami specjalnymi w kategorii Domestic Youth Inventor twórców: Michała Bartczaka, Michała Króla i Krzysztofa Smyczka z Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju za rozwiązanie pt. Fotobudka. Foto-budki.com to ciekawa odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku, przede wszystkim fotografii, eventów i wydarzeń – wszędzie tam, gdzie zaproszeni goście mogą skorzystać z wyjątkowej możliwości wykonania pamiątkowej fotografii i jej wydrukowania w ciągu kilkunastu sekund.

W kategoriach Domestic Inventor oraz Foreign Inventor Stowarzyszenie wyróżniło odpowiednio wynalazców z Politechniki Śląskiej za wynalazek Method of Direct Methane Removal From the Caving Area of the Heading oraz twórców z Tajlandii za rozwiązanie Survey Boat for In-situ Water-Quality Measurement with Real-Time Internet Telemetry System.

Rozwiązanie z Politechniki Śląskiej pozwala na odsysanie metanu ze zrobów kopalnianych, zmniejszając jednocześnie stężenie metanu do bezpiecznych wartości. Rozwiązanie to stanowi innowację na skalę światową i do tej pory nie było stosowane w górnictwie. Ma więc okazję w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w kopalniach. Z kolei twórcy z Tajlandii zaprezentowali specjalną łódkę do pomiaru in-situ jakości wody. Dzięki ich rozwiązaniu parametry takie jak temperatura, pH, zasolenie czy zawartość tlenu można mierzyć na głębokościach nawet do 5 m. Łódź sterowania jest zdalnie, a przesył informacji odbywa się za pomocą Internetu.

W sumie Jury uhonorowało uczestników wystawy 44 złotymi medalami z wyróżnieniem. Warto również wspomnieć, iż liczna grupa wynalazców została doceniona i nagrodzona nagrodami specjalnymi przyznanymi przez zagranicznych gości m.in. z Tajwanu, Tajlandii, Korei, Malezji, Iranu i Czech.

IWIS03_460

W trakcie Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2014 odbył się również III Międzynarodowy Konkurs Chemiczny, organizowany wspólnie przez Międzynarodowa Federację Stowarzyszeń Wynalazców IFIA oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Podczas wystawy odbywały się także Seminaria Urzędu Patentowego RP, które dotyczyły praktycznych aspektów ochrony własności intelektualnej.

VIII Międzynarodowa Wystawa Wynalazków była również doskonałą okazją do świętowania 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Główne obchody rocznicowe odbyły się 16 października. W tym dniu Prezes SPWiR prof. Michał Szota uhonorował Zasłużonych Członków stowarzyszenia dyplomami uznania. Wśród wyróżnionych znalazł się Honorowy Prezes SPWiR – redaktor naczelny Przemysłu Chemicznego, Jerzy Polaczek.

Podsumowując, VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2014 zakończyła się sukcesem. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a do Gmachu Politechniki Warszawskiej przybywa wielu przedstawicieli mediów m.in. TVN 24, RMF FM, TVP Warszawa, Polskie Radio Trójka. Gratulujemy wszystkim uczestnikom Wystawy otrzymanych nagród i medali.

W tym roku również chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do udziału w wystawie. Zapraszamy zarówno tych z Państwa, którzy chcieliby zaprezentować swój innowacyjny pomysł jak również osoby, które pragną zapoznać się z obecnymi międzynarodowymi trendami w dziedzinie wynalazczości. Gwarantujemy Państwu, że ogromna liczba innowacji prezentowanych na wystawie powoduje, że każdy znajdzie na niej coś interesującego.

Patronat medialny nad  Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków objęło STOWARZYSZENIE POLSKICH MEDIÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *