Żar z biało-czerwoną

Przepłynięcie stu kilometrów, żywa, biało-czerwona flaga na zboczu góry Żar czy spektakl teatralny na szczycie Kasprowego Wierchu to akcje upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wspierane przez Polskie Koleje Linowe. Każda miała inny charakter, lecz ten sam cel i wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Obchodom setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyły liczne imprezy kulturalne, spotkania i happeningi, organizowane dla uczczenia tego wyjątkowego jubileuszu.

Kraulem i żabką

Na sportowo odzyskanie niepodległości świętowali uczniowie Klubu Pływackiego „Płetwal” oraz ich rodziny. W cztery godziny uczestnicy zawodów rozgrywanych na basenie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem mieli do przebycia 100 km. Dystans ten został szybko pokonany, a finalnie wszyscy przepłynęli łącznie 242 km i 275 m. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 6 lat, najstarszy 88. Każdy pływak otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom z zapisanym dystansem, który przepłynął.

Żywa flaga, wspólny hymn

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej PKL na Górze Żar uczniowie Szkoły Podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim, wraz z wychowawcami i wszystkimi chętnymi, utworzyli żywą flagę. Użyli do tego prawie 600 białych i czerwonych kart. Każda z nich miała swój numer, który brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród ufundowanych przez partnerów wydarzenia. Wydarzenie zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu z towarzyszeniem orkiestry dętej.

„Pan Tadeusz” na Kasprowym

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Specjalne wydarzenie odbyło się także na szczycie Kasprowego Wierchu. 4 października w górnej stacji kolei PKL Krakowski Teatry Komedia wystawił swój najnowszy spektakl „Pan Tadeusz z M3”. Widzowie zgromadzeni w najwyżej położonej restauracji w Polsce (Poziom 1959), gdzie stanęła scena teatru, mieli okazje podziwiać piękne górskie widoki i przeżyć niezapomniane artystyczne emocje. Przedstawienie było częścią ogólnopolskiego teatralnego programu „100 Lat Radości z Niepodległości”.

***

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar.

AJT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *