Lato coraz bliżej, powoli mija „sezon na targi,” przynajmniej te turystyczne. Zainteresowani turystyką wykorzystują ostatnie okazje, by bądź podpisać korzystne umowy z hotelarzami czy przewoźnikami, bądź znaleźć dla siebie na korzystnych warunkach miejsce na atrakcyjną wycieczkę. Jedni i drudzy wykorzystali okazję, by spotkać się na ostatniej już chyba imprezie turystycznej, jaką były targi „Globalnie” w Katowicach. Warte odnotowania jest to, że Katowice nie tylko kopalniami, hałdami węgla i hutami stoją. Nie tylko „Spodek” jest wizytówką miasta, ale od niedawna dość reprezentacyjną funkcję pełni nowe Centrum wystawiennicze usytuowane niedaleko wspomnianego „Spodka”.
Właśnie tam, w dniach 31.03 – 1.04.2017, już po raz drugi, odbyły się 23. targi turystyczne Globalnie 2017, których miastem partnerskim był Piotrków Trybunalski, obchodzący w tym roku jubileusz 800 lecia nadania praw miejskich.
Na targach ponad 200 wystawców, tuż przed sezonem turystycznym, próbowało zainteresować swoją ofertą branżowców i szukających okazji indywidualnych turystów. Swoją ofertę przedstawiły: kraje, miasta, regiony, biura podróży, przewoźnicy, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, flisacy pienińscy, campingi, przedstawiciele licznych atrakcji turystycznych jak np.: Kopalnia Soli Bochnia, parki rozrywki, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo oraz podróżnicy.
Jak na targi regionalnego pokroju – przybyła na nie całkiem spora ilość zwiedzających. Największym powodzeniem cieszyło się stoisko Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej, oferujące rejsy po Mazurach, a w szczególności po słynnym Kanale Ostródzko – Elbląskim znanym z pochylni. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Górnego Śląska, Małopolski, Uzdrowiska Kołobrzeg, niedawno certyfikowanego przez Instytut IQS w Aachen, Uzdrowiska Busko Zdrój oraz włoskiej sieci campingów Elite Club Vacanze, reprezentowaną w Polsce przez portal Camprest.com.
Po kilkuletniej przerwie do grona wystawców wróciła również Ogólnopolska Spółdzielnia Turystyczna Gromada, obchodząca w tym roku swoje 80. urodziny. Interesujące stoisko, promujące Mazowsze, przygotował MROT.
Wśród zagranicznych wystawców można było spotkać przedstawicieli ze: Słowacji, Czech, Tunezji, Belgii, Gruzji, Węgier, Litwy, Ukrainy, Dominikany i Niemiec. O klientów zabiegały uzdrowiska słowackie, region Mała Fatra – leżący w słowackich Karpatach Zachodnich, duże zainteresowanie budziły litewskie sanatoria, szczególnie znane dobrze w Polsce Druskienniki (nawiasem mówiąc, marszałek Piłsudski dobrze wiedział, gdzie jechać „ do wód”). Oferenci z Tunezji nie zaniedbali niczego, by zachęcić Polaków do powrotu, na szlaki tunezyjskich atrakcji turystycznych z Saharą włącznie, czy do pobytu, w znanych tunezyjskich kurortach, jak choćby Hammamet. Ciekawą ofertę zaprezentowała włoska firma Euro Ray, promująca dla grup w dobrym standardzie, tanie hotele. Czesi zaś zaprezentowali region winiarski Morawy oraz zabytki i bazę noclegową w Pradze. Nasi bratankowie, Węgrzy – przedstawili atrakcyjną propozycję pobytów wakacyjnych nad Balatonem. Interesującą ofertę tanich noclegów na terenie Niemiec, Austrii, Czech, Włoch (Wenecja) i Danii (Kopenhaga) przygotowała sieć hosteli i hoteli „A&O” z Berlina.
Dla 5000 zwiedzających organizatorzy przygotowali liczne atrakcje takie jak np.: koncerty zespołu „Śląsk”, koncerty szantowe, liczne konkursy oraz spotkania z podróżnikami. Poprzez swoje opowieści, na wspólne wyprawy gości zabrali między innymi: Aleksander Doba i Jakub Porada.
Wielu gości targowych tradycyjnie przyciągała makieta jednej z pochylni Kanału Ostródzko – Elbląskiego, prezentująca sposób transportu statków po trawie. Nie zabrakło również kącika kulinarnego, prezentującego Szlak Śląskich Smaków, którego głównym gościem był Remigiusz Rączka. Podczas prezentacji kulinarnych wręczono certyfikaty dla nowych restauracji, przystępujących do tego szlaku.
Targi, to także różne konkursy np.: dla wystawców. Za najlepsze stoiska jury uznało i nagrodziło: Narodowe Centrum Turystyki Słowacji w Polsce, Miasto Piotrków Trybunalski, Małopolską Organizację Turystyczną. Wyróżnienia otrzymały stoiska: Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej, Śląskiej Organizacji Turystycznej, Gminy Międzylesie, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, OST Gromada, Powiat Ostródzki i Camp Rest. W konkursie „Globalny Format”, w kategorii przewodnik, pierwsze miejsce otrzymała Gmina Kielce – za publikację „Kielce – Góry Świętokrzyskie. Wędrówki oznakowanymi szlakami”. Drugie miejsce zajęły: Uniwersytet Śląski – za „Zagłębiowskie Osiedla Patronackie – Projekt Szlaku Turystycznego”, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna – za wydawnictwa: „Opolska Silesia: zamki, dworcy i mnogoje drugoje” („zamki, pałace i wiele innych”) oraz „Szlak kulinarny Opolski Bifyj. Informator”. Inni nagrodzeni to: Departament Kultury, Sportu i Turystyki – Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego – za publikację: „Opolskie kwitnące – Wędkarstwo”. Trzecie miejsce zdobyły: Związek Gmin Jurajskich – za „Jurajska Kraina” i „Szlak Orlich Gniazd” oraz Centrum Kultury i Rekreacji Lądek Zdrój – za publikację „Na szlakach kulturowych Dolnego Śląska Lądek Zdrój”. Wyróżnione zostały publikacje: Urzędu Miasta Chorzów „Chorzów – Przewodnik po mieście TOP 10”, Gminy Czaplinek i LOT Czaplinek – „Przewodnik rowerowy po Gminie Czaplinek” oraz lubelski ROT za „Atlasy rowerowe w serii: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo”. W kategorii Album zwycięzcami zostali: Kopalnia Soli Bochnia – za album: „Kopania Soli Bochnia – Historia Wykuta w Soli”, „ED-FEL” Turystyka – Fotografika – Wydawnictwa – za „Świerklaniec – Śląska Perełka”, Związek Gmin Jurajskich – za „Jurajskie Noce i Dnie”, Gmina Międzylesie – za „Walory i atrakcje gminy Międzylesie i Starostwa Kraliky” oraz Sanatorium Górnik – za „Katalog Usług Spa”.
W kategorii Folder pierwsze miejsce zajęły: Centrum Informacji Turystycznej Piotrków Trybunalski – za „Miasto Piwowarów” oraz Kopalnia Soli Bochnia – za folder „Kopalnia Soli Bochnia”, drugie miejsce: Urząd Miasta Racibórz – za „Racibórz – królestwo gotyku, Racibórz sentymentalny, Racibórz – Szlakiem legend i pogadań”. Zaś trzecie miejsce przypadło chorzowskiemu CIT – za „Informator turystyczny – Chorzów 2016” i Gmina Międzylesie – za „Produkty regionalne pogranicza Międzylesko – Krasickiego”.
Doceniono również wydawców map. Nagrodzono mapy: „Mapa Turystyczna Gminy Międzylesie”, „Lądek Zdrój i okolice – mapa turystyczna” oraz „Prudnik – Góry Opawskie. Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”.
Kapituła konkursu „Podróże marzeń” nagrodziła najlepsze katalogi touroperatorów.
Pierwsze miejsce zdobyły katalogi: „Podróże 2017 – wczasy i wycieczki” przygotowany przez BP. „Tecza” oraz Konsorcjum Polskich Biur Podróży za katalog „Ameryka Północna”. Drugie miejsce przyznano Polskiej Izbie Turystyki Młodzieżowej za „Informator PITM 2017” oraz Chorzowskiemu Centrum Informacji i Turystyki za „Kalendarz Imprez Turystycznych 2017”. Trzecie miejsce przypadło dla BT „Duo Travel” za „Katalog wycieczek”.
Nowością na targach katowickich w tym roku była strefa Event. Expo – dedykowana branży MICE oraz The World Games Wrocław – strefa poświęcona odbywającym się w lipcu we Wrocławiu Igrzyskom Sportów Nieolimpijskich, organizowanych rok po letnich igrzyskach olimpijskich pod patronatem MKOL.
Bywalcy targów zawsze mają jakąś ich ocenę. Z reporterskiego punktu widzenia, trzeba obiektywnie przyznać, że była to ciekawie i dość sprawnie zorganizowana impreza turystyczno – handlowa i kulturalna. Zgromadziła dużą liczbę wystawców, była dobrze zlokalizowana, dobrze usytuowane centrum prasowego w hali targowej, dawało możliwość przedstawicielom mediów obserwowania tego, co dzieje się w hali.
Tyle o blaskach, ale, jak to zwykle bywa, obok nich są cienie. Jeden, to zbyt krótki czas otwarcia targów pierwszego dnia, drugi, to brak bloku konferencyjnego dla branży.
To tyle. Targi dobiegły końca. Organizatorom wypada więc życzyć powodzenia, coraz większej liczby wystawców i odwiedzających oraz utrzymania poziomu i miana: targów „Globalnie – z klasą”.
tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki