Facebook i Google grożą opuszczeniem Hongkongu

Napis "Facebook"
Napis "Facebook"
Fot. Unsplash

Wielkie firmy technologiczne, w tym Facebook, Google, Twitter i Apple zagroziły opuszczeniem Hongkongu po opublikowaniu przez chiński rząd wytycznych dotyczących bezpieczeństwa danych, ich transgranicznego przepływu i zarządzania informacjami poufnymi.

Giganci technologiczni Google, Facebook i Twitter, grożą, że przestaną oferować swoje usługi Hongkongu, jeśli zostaną wprowadzone przepisy zmuszające firmy do dzielenia się z rządem poufnymi informacjami o użytkownikach. Za brak współpracy miałaby grozić odpowiedzialność karna.

Stowarzyszenie Asia Internet Coalition, do której także między innymi Apple Inc i LinkedIn, wystosowało list do komisarza ds. prywatności w Hongkongu, w którym podkreślono, że nowe przepisy o bezpieczeństwie danych, która przewidują nieokreślone „surowe sankcje” wobec osób popełniających tzw. doxing, „nie jest zgodna ze światowymi normami”.

Media przeciw monopolowi w reklamie internetowej. Google i Facebook pozwane przez amerykańskich wydawców prasy>>

Hongkong doświadczył bezprecedensowej fali doxingu – złośliwego rozpowszechniania prywatnych informacji w Internecie – podczas masowych protestów prodemokratycznych w Hongkongu w 2019 r. Dane osobowe zostały ujawnione przez partie obu stron, a skierowane były przeciwko policji, politykom, dziennikarzom i aktywistom, jak również ich rodzinom.

W tym przypadku firmy takie jak Google, Facebook czy Twitter obawiają się jednak, że a pomocą nowego prawa Pekin chciałby przejąć kontrolę także nad danymi gromadzonymi przez zagraniczne firmy technologiczne działające w Hongkongu. Chińska ustawa o bezpieczeństwie danych ma wejść w życie 1 września.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *