UE zmusi Facebooka i Google’a do płacenia za publikowanie materiałów prasowych?

Ikona Facebooka
Ikona Facebooka
Fot. Pexels

W Unii Europejskiej trwa lobbing wydawców, którzy próbują na UE wymusić wprowadzenie przepisów nakładających na Facebooka i Google’a obowiązek płacenia za treści medialne publikowane na prasowych platformach internetowych. 

Jak donosi agencja Bloomberg, europejscy wydawcy chcą wprowadzenia przepisów częściowo wzorowanych na projekcie ustawy, która właśnie jest wprowadzana w Australii, a zakładającej płacenie prasie przez Facebooka i Google’a określonych sum za publikowane fragmenty artykułów prasowych.

Jeżeli cyfrowi giganci nie zgodzą się płacić mediom, to UE – zdaniem wydawców prasowych – powinna doprowadzić do arbitrażu, którego wynik będzie wiążący dla obydwu platform.

Facebook i Google grożą opuszczeniem Hongkongu>>

Komisja Europejska jeszcze w grudniu przedstawiła projekt nowych przepisów regulujących rynek cyfrowy, zgodnie z którym amerykańskie firmy technologiczne będą zagrożone grzywną w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu, mogą też zostać podzielone jeśli nie będą respektować regulacji UE.

Wydawcy chcieliby, aby to w tej ustawie zawrzeć klauzulę dotyczącą opłat za treści medialne wykorzystywane przez Google’a i Facebooka.

Australijska ustawa

Projekt ustawy wprowadzający opłaty za rozpowszechnianie treści newsowych został już uchwalony przez Izbę Reprezentantów (izbę niższą) parlamentu Australii.

W odpowiedzi dzień później Facebook uniemożliwił australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi na swojej platformie.

Media przeciw monopolowi w reklamie internetowej. Google i Facebook pozwane przez amerykańskich wydawców prasy>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *