MocArty RMF Classic 2019 rozdane

MocArty RMF Classic 2019

MocArty RMF Classic 2019

Już po raz dziesiąty wręczono MocArty RMF Classic, czyli nagrody słuchaczy stacji. W tym roku nie obyło się bez niespodzianek i zwrotów akcji. Z powodu zagrożenia koronawirusem wręczenie statuetek laureatom odbyło się nie podczas uroczystej gali, a w studio radiowym, w czasie specjalnego programu poświęconego plebiscytowi.

Dodatkowo, w ramach jubileuszowej 10. edycji MocArtów także sama Redakcja RMF Classic postanowiła uhonorować Nagrodą Specjalną noblistkę Olgę Tokarczuk.

W plebiscycie za 2019 rok słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Oto wyniki Plebiscytu:

Człowiek Roku 2019 – Ewa Zgrabczyńska

Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu – doceniona za niezwykłe osobiste zaangażowanie i determinację podczas akcji ratowania tygrysów przewożonych z Włoch przez Polskę za naszą wschodnią granicę.

Wydarzenie Roku 2019 – Sukces filmu „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy

Poruszająca wierzących i niewierzących opowieść o młodym chłopaku, który udaje, że jest księdzem, uwiodła cały świat, a deszcz nagród na arenie międzynarodowej – od Gdyni przez Wenecję po Palm Springs, z nominacją do Oscara na czele – był tylko tego dowodem.

Muzyka Filmowa Roku 2019 – Muzyka Leszka Możdżera do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Leszek Możdżer znalazł niezwykły kompromis między odtworzeniem stylu pianistyki Mieczysława Kosza, a nowoczesnym brzmieniem, które przemawia do dzisiejszego widza. Dzięki temu powstała przejmująca i intensywna muzyka, która nadaje tempo i rytm całej opowieści, dopełnia charakter bohaterów i dopowiada najgłębsze emocje.

Rzecz z Klasą Roku 2019 – Projekt plakatu „Zły Pan” autorstwa Anny Frydrych z ASP w Warszawie

Na żółtym, ostrzegawczym tle widnieje rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele „złych psów” psów, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Tyle, że tu napis jest inny. Prosty i oszczędny projekt o wyjątkowo mocnym przekazie.

Inny wymiar miała w tym roku także nagroda specjalna „Bo wARTo!” – przyznawana zwykle młodym, utalentowanym twórcom ze świata filmu.

W ramach 10. edycji MocArtów – inaczej niż dotychczas – nagrodę przeznaczono dla młodych Animatorek/Animatorów kultury. Na konkurs napłynęło kilkaset zgłoszeń od słuchaczy i instytucji kultury z całej Polski. Zwycięzcę wyłoniła Kapituła w składzie: Przewodniczący – Robert Piaskowski oraz Joanna Cichocka Gula, Krzysztof Czyżewski, Dominika Kawalerowicz, Rafał Koziński, Joanna Orlik, Bogna Świątkowska i Paweł Pawlik.

Nagrodę w postaci statuetki oraz czeku na 10 tysięcy euro otrzymała Beata Kwiecińska z Domu Kultury INSPIRO w Podłężu – za stworzenie miejsca, które naprawdę jest dla wielu domem – ciepłym i przyjaznym. INSPIRO założone w niewielkiej wiosce w Małopolsce wyznaczyło kierunki dla nowej formuły domów kultury – tworzonych w ramach samorządowych struktur, a jednak od początku we współpracy z mieszkańcami. Pani Beata dała się poznać jako wspaniała animatorka kultury i manager. Wykonuje pionierską pracę, aby INSPIRO był lokalnym centrum życia społecznego, gdzie ludzie mogą rozmawiać, rozwijać pasje i obcować ze sztuką.

źródło: rmfclassic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *