Papież Franciszek prosi rabina Schudricha: – Módl się za mnie!

Papież Franciszek na placu przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Birkenau. Z prawej: Irena Lichnerowicz-Augustyn, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ.
Papież Franciszek na placu przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Birkenau. Z prawej: Irena Lichnerowicz-Augustyn, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ.

29 lipca 2016 r. papież Franciszek odwiedził były hitlerowski obóz zagłady Birkenau.

O godzinie 10:30 papież przeszedł przez bramę główną obozu, zwaną „Bramą Śmierci”. Trasę wzdłuż bocznicy kolejowej „Judenrampe”, którą przywożono więźniów, przebył melexem. O godz. 10:40 dotarł na plac przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu. Na papieża oczekiwali: premier Beata Szydło i Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obecni byli między innymi:

  • Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce,
  • Michael Schudrich, naczelny rabin Polski,
  • kardynał Stanisław Dziwisz, abp metropolita krakowski,
  • kardynał Kazimierz Nycz, abp metropolita warszawski,
  • kardynał Stanisław Ryłko.

Papież przeszedł w milczeniu wzdłuż pomnika, zatrzymując się przed każdą z 23 tablic. Na tablicach został umieszczony ten sam tekst, zapisany w różnych językach: – Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogi dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie żydów z różnych krajów Europy. Auschwitz – Birkenau, 1940 – 1945

Na płycie pomnika papież ustawił płonący znicz.

Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, odśpiewał po hebrajsku Psalm 130, a następnie ksiądz katolicki odczytał treść Psalmu w języku polskim: – Z głębokości wołam do Ciebie, Panie! Panie, wysłuchaj głosu mego…

W tym czasie papież Franciszek stał twarzą do pomnika, pogrążony w milczącej modlitwie.

Rabin Michael Schudrich zwrócił się do Franciszka, dziękując mu za cichą modlitwę. Papież odpowiedział słowami: – Módl się za mnie.

Papież spotkał się z 14 Polakami uhonorowanymi tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Każdemu z nich wręczył pamiątkowy medal z wizerunkiem Matki Boskiej.

Papież Franciszek pozostał na placu przed pomnikiem do godziny 10:56.

Fotorelacja z wizyty Papieża Franciszka w obozie zagłady Birkenau dostępna tutaj

tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *