Praktykanci na pokładzie

Praktykanci na pokładzie
Praktykanci na pokładzie
Od lewej: Wojciech Hnatkowski, Krzysztof Pawlak, Maciej Pietrzyk, Marcin Salacz

Stowarzyszenie Polskich Mediów wzięło pod swoje skrzydła uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Brzegu. Praktyki odbywały się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego, przy współpracy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji.

Praktykanci szkolili się, poznając od podstaw systemy zarządzania bazami danych i rożne obszary zastosowania technologii informacyjnych. Praktyki były też przygotowaniem do samodzielnej realizacji zadań i projektów oraz poznaniem atmosfery pracy oraz zdobycie umiejętności adaptowania się w różnych zespołach ludzkich. Zadbaliśmy również o czas wolny naszych Gości, umożliwiając wizyty w ciekawych miejscach Warszawy.

Oto relacja uczniów z jednej z takich wypraw.

Praktykanci na pokładzie

Walizka z żyrokompasem

Już przy samym wejściu do Centrum Nauki Kopernik zaintrygowała nas oferta dostępnych doświadczeń naukowych. Długo można byłoby wymieniać obiekty, które przykuły naszą uwagę. Naukowy spacer zaczęliśmy od stanowiska z miniaturowym tornadem, zakończyliśmy na sali z kulami plazmowymi. Osobiście najbardziej spodobała mi się walizka z żyroskopem. Urządzenie to wykorzystuje grawitację ziemską, aby określić naszą orientację w przestrzeni. Dlatego kiedy chcemy wykonać skręt, trzymając walizkę w ręce, będzie ona skręcać w przeciwnym kierunku. W Centrum wykonaliśmy wiele innych ciekawych doświadczeń z dziedziny fizyki i nie tylko. Fajne miejsce, cieszy się wielką popularnością szczególnie wśród dzieci i młodzieży, czego efektem była ogromna liczba zwiedzających.

Praktykanci na pokładzie

Opaski powstańców

Po zwiedzeniu Centrum Nauki Kopernik dotarliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Klimat tego miejsca tworzy niezliczona ilość eksponatów z okresu II Wojny Światowej. Imponujący jest model samolotu Liberator, odwzorowany w skali 1:1. Obok znajduje się kino 3D, w którym można zobaczyć film o zniszczonej Warszawie. Wielkie wrażenie sprawiła na nas przeszklona ściana z opaskami powstańców. Na wielu z nich widoczne były zaschnięte plamy krwi. Jako pasjonaci broni i wyposażenia wojennego największą uwagę zwróciliśmy na wystawy różnorodnych pistoletów, karabinów, materiałów wybuchowych oraz mundurów. Na zewnątrz budynku obejrzeliśmy mur pamięci, na którym wykute są imiona i nazwiska poległych w powstaniu warszawskim.

Po zakończonym zwiedzaniu wróciliśmy do hostelu. Wszyscy uznaliśmy ten dzień jako udany i pełen atrakcji.

Wojciech Hnatkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *