Prezydent Trzaskowski z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Fot. Rafał Motyl

Wsparcie amerykańskich sojuszników dla ukraińskich uchodźców, polskich samorządów i organizacji pozarządowych w związku z kryzysem humanitarnym w Europie – to główny temat spotkań prezydenta Rafała Trzaskowskiego podczas kilkudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Wojna toczy się tuż za polskimi granicami. Ten kryzys humanitarny toczy się w naszym kraju, w naszych miastach – w ogromnej mierze w samej Warszawie. A wszystkie związane z tym kryzysem problemy – i te, których doświadczamy już teraz, i te, które dopiero przed nami – mają swój wymiar globalny. Dlatego wymagają globalnej strategii, globalnej solidarności, wreszcie mobilizacji i działań – także o wymiarze globalnym – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To właśnie konieczność podjęcia działań w światowym wymiarze – a zwłaszcza wsparcie finansowe, eksperckie i koncepcyjne – będzie głównym tematem rozmów, w których w najbliższych dniach w Waszyngtonie i Nowym Jorku weźmie udział prezydent polskiej stolicy. Rafał Trzaskowski spotka się z przedstawicielami amerykańskiego rządu i Kongresu oraz z liderami czołowych think-tanków i organizacji pozarządowych – m.in. National Endownment for Democracy, Open Society Foundations czy German Marshall Fund.

Wizyta Rafała Trzaskowskiego za oceanem nie ograniczy się wyłącznie do rozmów na tematy związane z Ukrainą. Prezydent stolicy spotka się także m.in. z sekretarzem Petem Buttigieg, aby porozmawiać o przyszłości i rozwoju zrównoważonego transportu w Warszawie oraz z Ronaldem S. Lauderem, prezesem World Jewish Congress, aby omówić współpracę przy okazji przyszłorocznej, 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rafał Trzaskowski gościnnie wygłosi również wykłady na Uniwersytetach Georgetown i Yale oraz spotka się z przedstawicielami Uniwersytetu Columbia.

W związku z wojną w Ukrainie, do Warszawy w ciągu kilku tygodni dotarło i pozostało na jej terenie około 300 tys. ludzi. Od początku wybuchu konfliktu stolica wspiera przybywających tu uchodźców, m.in. organizując miejsca noclegowe, pomoc medyczną i psychologiczną czy wsparcie w poszukiwaniu pracy.

Jednocześnie od kilku tygodni stolica apeluje o wsparcie ze strony europejskich instytucji, organizacji międzynarodowych i zaprzyjaźnionych miast z całego świata.

źródło: Urząd m.st. Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *