Rada UE zawiesiła działalność Sputnika i Russia Today w Unii

Flaga Unii Europejskiej
Flaga Unii Europejskiej
Fot. Unsplash

Rada UE w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.

To kolejne sankcje wobec Rosji, wprowadzone po ataku na Ukrainę. Mają obowiązywać, dopóki Rosja nie zakończy agresji na Ukrainę oraz nie zaprzestanie działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych wobec UE i jej państw członkowskich.

Facebook ograniczy w UE dostęp do rosyjskich mediów Russia Today i Sputnik

 

„Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii.”- powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że już wcześniej nałożone zostały sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w czasie wojny słowa mają znaczenie. „Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat tego ohydnego ataku na wolny i niezależny kraj. Nie pozwolimy apologetom Kremla wylewać toksycznych kłamstw usprawiedliwiających wojnę Putina ani wywoływać podziałów w naszej Unii” – powiedziała.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *