Represje wobec mediów. Sąd Najwyższy zlikwidował Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy

Flaga Białorusi
Flaga Białorusi
Fot. Unsplash

Sąd Najwyższy Białorusi zlikwidował niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), zajmujące się monitorowaniem mediów i obroną praw dziennikarzy. 

Wniosek likwidacji Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy został wystosowany w lipcu przez ministerstwo sprawiedliwości w związku z „niepodjęciem działań na rzecz usunięcia naruszeń ze strony BAŻ i powtórnym (po pisemnym ostrzeżeniu) naruszeniu prawa”. Resort twierdził, że BAŻ nie dostarczyło w odpowiednim czasie dokumentów, dotyczących formalnych aspektów działania organizacji.

Tymczasem, jak argumentowało BAŻ, organizacja nie miała dostępu do wymaganych dokumentów po tym, jak w jej biurze przeprowadzono rewizję, a lokal został opieczętowany. Więcej na ten temat czytaj tutaj>> Jak zaznaczył wtedy na Facebooku wiceszef BAŻ Barys Harecki, władze w ten sposób „chcą brutalnie wykończyć najaktywniejszą organizację dziennikarską w kraju”. BAŻ działa od 1995 r. i zrzesza ponad 1300 pracowników mediów – podała agencja Interfax.by.

O wyroku białoruskiego Sądu Najwyższego poinformowała BAŻ na swoim kanale w Telegramie. BAŻ zapowiada, że nawet w przypadku likwidacji będzie kontynuować swoją działalność.

Działania białoruskich władz wobec BAŻ są częścią trwającej od miesięcy szerszej akcji władz białoruskich, podczas której doszło do rewizji w siedzibach i zatrzymań niezależnych dziennikarzy i działaczy społecznych. Więcej na ten temat czytaj tutaj>> i tutaj>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *