Rachunki Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy – zablokowane

Flaga Białorusi
Flaga Białorusi
Fot. Unsplash

Białoruskie władze zamroziły rachunki Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz innych organizacji charytatywnych i prawniczych. 

Jak poinformowali sami pracownicy (cytowani przez agencję Interfax-Zachód), „dzisiaj dowiedzieliśmy się, że od dnia rewizji w biurze BAŻ decyzją Komitetu Śledczego ograniczono operacje na rachunku bankowym BAŻ”. Ponadto, biuro organizacji jest opieczętowane, pracownicy nie mają dostępu do dokumentów.

Rewizje w BAŻ oraz innych organizacjach społecznych, w tym w domach dziennikarzy, odbyły się 14 lipca. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj>>

Rachunki zamrożono również m.in. w projekcie charytatywnym IMIENA, który finansował np. hospicja dla dzieci czy pomoc dla ofiar przemocy. Dostępu do swoich kont nie ma także białoruski PEN Club. Natomiast inne organizacje, w tym Ruch o Wolność i organizacja Inicjatywa Prawna, poinformowały, że ministerstwo sprawiedliwości rozpoczęło procedury prowadzące do wstrzymania ich działalności.

Władze oskarżają organizacje pozarządowe i media niepaństwowe o „finansowanie protestów” i udział w „ukrytych przepływach finansowych z zagranicy”.