Zarzuty dla BiełaPAN. Kierownictwo niezależnej agencji oskarżane o niepłacenie podatków

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Przebywającym w areszcie pracownikom niezależnej agencji BiełaPAN przedstawiono zarzuty – są podejrzewani o uchylanie się od płacenia podatków na kwotę 100 tys. rubli (154 tys. zł).

Redaktor naczelna agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna, były dyrektor Dzmitryj Naważyłau i księgowa Kaciaryna Bajewa zostali zatrzymani i aresztowani 18 sierpnia w ramach szerszej akcji władz białoruskich, podczas której doszło do rewizji w siedzibach i zatrzymań niezależnych dziennikarzy i działaczy społecznych. Więcej na ten temat czytaj tutaj>> i tutaj>>

Władze miały czas na decyzję o zwolnieniu aresztowanych lub zastosowaniu środka zapobiegawczego do 28 sierpnia>> W piątek Komitet Śledczy przekazał, że w BiełaPANie przeprowadzono kontrolę podatkową, która wykazała, że kierownictwo agencji w latach 2018-2021 podawało fiskusowi fałszywe informacje, w efekcie czego nie zapłaciło państwu 100 tys. rubli (154 tys. zł). Podejrzanymi w tej sprawie karnej są m.in. Leuszyna, Naważyłau i Andrej Aleksandrau – współpracownik BiełaPAN zatrzymany jeszcze w styczniu i oskarżony o zdradę stanu.

Zatrzymania na Białorusi. Dziennikarze są zwalniani z aresztu>>

BiełaPAN jest najstarszą i jedyną niezależną agencją informacyjną na Białorusi – powstała w 1991 r. Wydaje portal informacyjny Naviny.by.

18 sierpnia w redakcji agencji BiełaPAN, w mieszkaniach pięciu jej pracowników oraz byłego dyrektora odbyły się rewizje. Przestały też działać strony internetowe agencji, a jej serwery zostały skonfiskowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *